Zaman skalası üzerinde 𝛂. dereceden istatistiksel yakınsaklık
Statistical convergence of order 𝛂 on time scale
- Tez No: 713688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
İstatistiksel yakınsaklık, toplanabilme teorisi ve fonksiyonel analizde önemli bir yere sahiptir. Yakın zamanlarda birçok matematikçi tarafından çalışılmış ve bu çalışmalar zaman skalası üzerine taşınmıştır. Bu çalışmada öncelikle istatistiksel yakınsaklık ve zaman skalası ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölüm kaynak araştırmasına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde temel tanım ve teoremler, istatistiksel yakınsaklık, zaman skalası, zaman skalasında λ- istatistiksel yakınsaklık, zaman skalasında α. dereceden istatistiksel yakınsaklık, zaman skalasında lacunary istatistiksel yakınsaklık tanımları verilmiştir. Dördüncü bölümde zaman skalasında α. dereceden lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramına değinilmiştir. Son olarak beşinci bölümde zaman skalasında α. dereceden lacunary istatistiksel yakınsaklık ile ilgili elde edilen sonuçlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Statistical convergence has an important place in summability theory and functional analysis. In recent years, statistical convergence has been studied by many mathematicians and these studies have been moved on the time scale. In this study, first of all, basic definitions and theorems about statistical convergence and time scale are given. This thesis consists of five chapters. The first chapter is introduction. The second chapter is devoted to the literature review. In the third chapter, basic definitions and theorems, statistical convergence, time scale, λ- statistical convergence on time scale, statistical convergence of order α on time scale, lacunary statistical convergence on time scale are given. In the fourth chapter, consept of lacunary statistical convergence of order α on time scale is mentioned. Finally, in the fifth chapter the results about lacunary statistical convergence of order α on time scale are mentioned.