Optik koherens tomografi anjiyografi ile ölçülen optik sinir başı ve maküler vasküler dansitelerin, sağlıklı, oküler hipertansiyonu olan ve farklı evre glokomu olan bireylerde karşılaştırılması
Comparison of optical nerve head and macular vascular densities measured by optic coherence tomography angiography in healthy participants and patients with ocular hypertension and different stages of glaucoma
- Tez No: 713689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİREL GÜR GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Optik koherens tomografi anjiyografi (OKT-A), girişimsel olmayan, retinal ve koroidal vasküler yapıların görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı katılımcılar (SK) ile oküler hipertansiyon (OHT), preperimertrik glokom (PPG), erken evre glokom (EG), orta evre glokom (OG) ve ileri evre glokom (İG) hastalarında, vasküler değişikliklerin araştırılması ve OKT-A'nın glokom tanı ve takibinde yerinin değerlendirilmesidir. Araştırmamızda 29 sağlıklı katılımcının 29 gözü, 62 OHT hastasının 105 gözü, 50 PPG hastasının 69 gözü, 47 EG hastasının 54 gözü, 36 OG hastasının 41 gözü ile 35 İG hastasının 42 gözü incelenmiştir. Grupların OKT-A ile peripapiller ve maküler damar dansitesi verileri karşılaştırılmış ve bu verilerin optik koherens tomografi (OKT) ve görme alanı testleri ile korelasyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical cohorence tomography angiography (OCT-A) is a non-invasive diagnostic method that enables the imaging of retinal and choroidal vascular structures. The aim of this study is to investigate the vascular alterations in healthy participants (HP), ocular hypertension (OHT), preperimertric glaucoma (PPG), early-stage glaucoma (EG), middle-stage glaucoma (MG) and advanced-stage glaucoma (AG) and to evaluate the role of OCT-A in the diagnosis and follow-up of glaucoma. Twenty nine eyes of 29 HP, 105 eyes of 62 OHT patients, 69 eyes of 50 PPG patients, 54 eyes of 47 EG patients and 41 eyes of 36 MG patients and 42 eyes of 35 AG patients were investigated in our study. Peripapillary and macular vascular density data of groups were compared with OCT-A and correlations of these data with optical coherence tomography (OCT) and visual field tests were evaluated.