Sıçan adipoz dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerine ait kisspeptin ve nörokinin gen ekspresyonlarının pasaj sayısıyla ilişkisi
The relationship of kisspeptin and neurokinin gene expressions of mesenchimal stem cells obtained from rat adipose tissue and passage number
- Tez No: 713692
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kök hücre, kendini yenileme özelliğine sahip uygun bir mikroçevrede birden fazla özelleşmiş hücre tipine dönüşebilen farklılaşmamış hücrelere denir. Kök hücre türlerinden mezenkimal kök hücrelerin sadece mezenkim tabakası değil onun haricindeki tabakalardan farklılaşan doku hücrelerine de farklılaştığının keşfedilmesi çalışmalarda mezenkimal kök hücrelerinin tercih sebebi olmasına neden olmuştur. Mezenkimal kök hücreler kemik iliği, adipoz doku, diş pulpası, plesanta gibi birçok yerden elde edilebilmektedir. Adipoz dokudan köken alan mezenkimal kök hücreler kolay bir şekilde çok miktarda elde edilebilmektedir ve hematopoetik kök hücreler kadar etkindirler. Bu özellikler çalışmamızda adipoz dokuyu şeçmemizi sağladı. Yaptığımız çalışmada sıçan adipoz dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücresine ait kisspeptin ve nörokinin gen ekspresyonlarının pasaj sayısıyla ilişkisi incelendi. İlk olarak sıçan adipoz dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler hücre kültür ortamında -10. pasaja kadar çoğaltıldı. Akım sitometrisinde hücrelerin CD90,CD45,CD29 yüzey antikorları taşıyıp taşımadığına bakılarak mezenkimal kök hücre olduğu tespit edildi. Sonrasında kök hücrelerin RNA izolasyonu yapılıp cDNA eldesinden sonra Kiss-1, Kiss1R, TAC2, TACR2 genlerinin farklı pasajlardaki gen ekspresyonu incelendi. Sonuç olarak adipoz kökenli mezenkimal kök hücrelerde Kiss-1 geninin ifade olmadığını ancak Kiss1R, TAC2 ve TACR2 genlerinin ifade oduğunu ve bu genlerin ekspresyonlarının pasaj sayısına göre çok fazla değiştiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Stem cells are undifferentiated cells with the potential to self-renew and can change into many specialized cell types in a proper milieu. Because it was discovered that mesenchymal stem cells, one of the stem cell kinds, develop not only into the mesenchymal layer but also into tissue cells that differentiate from layers other than it, mesenchymal stem cells have become the most preferred stem cell type in research. Mesenchymal stem cells can be obtained from many places such as bone marrow, adipose tissue, dental pulp, and placenta. Mesenchymal stem cells originating from adipose tissue can be easily obtained in large quantities and are as effective as hematopoietic stem cells. These characteristics allowed us to select adipose tissue for our research. In our study, the relationship of kisspeptin and neurokinin gene expressions of mesenchymal stem cells obtained from rat adipose tissue with the number of passages was examined. First, mesenchymal stem cells obtained from rat adipose tissue were grown in cell culture medium until passage 10. Mesenchymal stem cells were determined by checking whether the cells expressing CD90, CD45, CD29 surface antibodies in flow cytometry. Finally, after RNA isolation of stem cells and cDNA reverse transcription, gene expression of Kiss-1, Kiss1R, TAC2, TACR2 genes in different passages were examined. . As a result, we observed that the Kiss-1 gene was not expressed in adipose-derived mesenchymal stem cells, but the Kiss1R, TAC2 and TACR2 genes were expressed, and the expressions of these genes changed a lot according to the number of passages.