Entezit ilişkili artrit tanılı hastalarda subklinik gastrointestinal bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of subclinical gastrointestinal findings in patients with entesitis-related arthritis
  1. Tez No: 713693
  2. Yazar: BÜŞRA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL SÖZERİ, DOÇ. DR. NELGİN GERENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: JİA alt tiplerinden entezit ilişkili artrit (ERA), JİA'nın %10-%20'sini oluşturur. Ülkemizdeki JİA hastalarının çoğu bu gruba girer. Subklinik bağırsak enflamasyonu ERA tanılı pediatrik hastaların üçte ikisinde bulunur ve kronik bir seyri öngörür. Çocukluk çağı juvenil idiyopatik artrit alt tiplerinden olan Entezit ilişkili artrit tanılı hastalarda eşlik eden gastrointestinal bulguların ve hastalığa bağlı oluşan subklinik enflamasyonun oluşturmuş olabileceği muhtemel komplikasyonların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:2016-2020 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk romatoloji kliniğinde. ILAR tanı kriterlerine göre Entezit ilişkili atrtit tanısı alan dahil etme kriterlerine uyan 30 hasta ve 43 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların klinik bulgu değerlendirilmesinde yapılmış olan laboratuvar bulguları. Klinik bulgular, soygeçmiş, eşlik eden hastalık poliklinik kontrolünde değerlendirilen laboratuvar verileri retrospektif taranmıştır. Hastaların, karın ağrısı, ishal, artrit, üveit, eritem, soygeçmiş özellikleri, tedavi özellikleri eşlik eden komorbid hastalık varlığı hastalara yapılan anket ile sorgulanmıştır. Anket sonuçları ile fekal kalprotektin testi pozitif çıkan hastalar çocuk gastroenteroloji uzmanı tarafından değerlendirildi. İstatistiksel Analiz: Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Anlamlılık p < 0.05 düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 30'u hasta, 43'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 73 kişi dahil edilmiştir. Genel olarak kız hastaların oranı %40,0, erkek hastaların oranı %60,0'dır. Kız ve erkek oranı hasta grubunda %40,0'a %60,0; kontrol grubunda ise %41.8'e %58,1'tür. Hasta grubunda yer alan 30 kişinin yaş ortalaması 14,37±2,91 kontrol grubunda yer alan 43 kişinin yaş ortalaması 13,39±2,65 5'tir. Tüm katılımcıların yaş ortalaması ise 13,79±2,78 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan tüm katılımcıların kalprotektin sonucu ortalaması 63,14±38,61 (µg/g) olarak viii hesaplanmıştır. En düşük sonuç 50, en yüksek sonuç 192.5'dur.3 hastanın kalprotektin sonucu 100 ün üzerinde iken kontrol grubunda 2 kişinin kalprotektin sonucu 100 ün üzerinde bulunmuştur. Kalprotektin sonucu 100 ün üzerinde olan 3 hastadan 1 tanesinde gastrointestinal semptomlarn varlığı sebebi ile kolonoskopi yapılmıştır. Kalprotektin sonucu 50'den büyük olan 13 hastanın 9 tanesinde karın ağrısı vardır. Hastaların 25'inde (%83,3) izlemde DMARD ve biyolojik ajan kullanımı olmuş iken 5'inde (%16,7) NSAİİ ile izleme devam edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Kalprotektin değeri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Karın ağrısı semptomları olan hastalarda kalprotektinin yüksek olması erken dönemde kalprotektinin tanısal bir belirteç olarak kullanılmasını düşündürdü. Sonuç olarak pediyatrik yaş grubunda kolay uygulanabilir non invaziv test olması sebebiyle fekal kalprotektin bakılması tanısal değerinin olması ile proteomix çalışmalarına öncelik edebilecek olmakla birlikte; bu ilişki daha geniş kapsamlı çalışmalarla onaylanmalıdır
Özet (Çeviri)
Aim : Entesitis-related arthritis (ERA), one of the subtypes of JIA, accounts for 10%- 20% of JIA. Most of the JIA patients in our country are in this group. Subclinical intestinal inflammation is found in two-thirds of pediatric patients diagnosed with ERA and predicts a chronic course. It is aimed to determine the complications that may be caused by subclinical inflammation of the accompanying gastrointestinal findings in patients diagnosed with enthesitis-related arthritis, which is one of the subtypes of juvenile idiopathic arthritis in childhood. Material and Method: In the children's rheumatology clinic from 2016 to 2020. According to the ILAR diagnostic criteria, 30 patients who were diagnosed with entesitis-related atrtitis and 43 healthy controls were included in the study. Clinical findings, patient history, laboratory data evaluated under outpatient control were retrospectively screened. The presence of comorbid diseases accompanied by abdominal pain , diarrhea, arthritis, uveitis , erythema, family history, treatment features of the patients were questioned by a survey of the patients..The patients who tested positive for fecal calprotectin with the results of the survey were evaluated by a pediatric gastroenterologist. Statistical Analysis : BM SPSS Statistics 26 is used for statistical analysis, significance is evaluated as p < 0.05 Results : A total of 73 people, including 30 patients and 43 in the control group, were included in the study. In general, the proportion of female patients is 40.0% and the proportion of male patients is 60.0%. The ratio of boys and girls is 40.0% to 60.0% in the patient group; 41.8% to 58.1% in the control group. The mean age of 30 people in the patient group was 14.37±2.91 The mean age of 43 people in the control group was 13.39±2.65 5. The mean age of all the participants was calculated as 13.79±2.78.The mean calprotectin result of all participants in the study was calculated as 63.14±38.61 (µg/g). The lowest result is 50, the highest result is 192.5.while the calprotectin result of 3 patients was over 100, the calprotectin result of 2 people in the control group was x over 100.1 out of 3 patients with a result of calprotectin over 100 underwent a colonoscopy due to the presence of gastrointestinal symptoms. 9 of the 13 patients with a calprotectin result older than 50 have abdominal pain. DMARD and biological agents were used in the follow-up in 25 (83.3%) of the patients, and monitoring with NSAIDS was continued in 5 (16.7%) of the patients. Conclusion: The value of calprotectin was found to be significantly higher in the patient group than in the control group. The high level of calprotectin in patients with abdominal pain symptoms suggested the use of calprotectin as a diagnostic marker at an early stage.As a result, due to the fact that there is an easily applicable non-invasive test in the pediatric age group, the study of fecal calprotect may give priority to proteomix studies with its diagnostic value, but this relationship should be confirmed by more extensive studies