Numerical modeling of the coupled mechanisms underlying salt accumulation in agricultural soils
Tarımsal topraklarda tuz birikimine dayalı birleştirilmiş mekanizmaların sayısal modellenmesi
- Tez No: 713703
- Danışmanlar: PROF. DR. NADIM KAMEL COPTY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sodisite, toprak özellikleri ve mahsul verimi üzerinde olumsuz etkisi olan tarım toprakları için yaygın ve önemli bir tehdittir. Bu çevresel tehlikenin altında yatan ana süreçler, yüksek buharlaşma oranları ile birlikte tuzlu yeraltı suyunun sulama için kullanılması nedeniyle toprakta aşırı sodyum iyonlarının birikmesidir. Bu durum doğal olarak kurak ve yarı kurak bölgelerdeki tarım topraklarını bu riske sokmakta ve bu nedenle arkasındaki mekanizmaları anlamak önem kazanmaktadır. Sorunu anlamak ve modellemek için çok sayıda çalışma olmasına rağmen, birleştirilmiş süreçlerin ayrıntılı bir modellemesi, farklı mekanizmalar ve bunların etkileşimleri hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Modele dahil edilen ana süreçler, sıvı ve buhar su akışı, çözünen taşınımı ve sorpsiyon, ısı akışı ve evapotranspirasyon değerlendirmesini içerir ve buna göre, açık bir sonlu farklar yöntemi kullanılarak sayısal bir tek boyutlu model kodu geliştirilmiştir. Model, Türkiye'nin önemli bir tarım bölgesi olan ve son yıllarda artan kuraklık ile sodisite riski altında olan Konya Kapalı Havzası'ndan alınan mahsul ve meteorolojik verilerle bir dizi farklı duruma uygulanmıştır. Toprak sodisitesinin değerlendirilmesinde test edilen faktörler, sulama suyu kalitesi, ürün tipi ve iklim değişikliğidir. Bu tür hesaplamalar sırasında ısı ve buhar taşınımının dahil edilmesinin önemi sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sodicity is a widespread significant threat to agricultural soils with adverse impact on soil properties and crop yields. The main processes underlying this environmental hazard is the excessive accumulation of sodium ions within the soil due to the use of saline groundwater for irrigation along with high rates of evaporation. This situation naturally puts agricultural soils in arid and semi-arid regions into that risk and therefore understanding the mechanisms behind it gains importance. Although, there have been numerous studies to understand and model the problem, a detailed modeling of the coupled processes can provide further insight into the different mechanisms and their interactions. The main processes included in the model include liquid and vapor water flow, solute transport and sorption, heat transport, and evapotranspiration assess, and according to that, a numerical 1D model code is developed using an explicit finite difference method. The model is applied to a series of different cases with crop and meteorological data adopted from the Konya Closed Basin a significant agricultural region of Turkey and under the risk of sodicity with increasing drought in recent years. The factors tested in assessing soil sodicity are irrigation water quality, crop type and climate change. The importance of including heat and vapor transport during such calculations are presented and discussed.