Postpartum dönemde alınan desteğin konfor düzeyine etkisi
The effect of received support on comfort level in postpartum period
  1. Tez No: 713704
  2. Yazar: NERGİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Postpartum dönemde alınan desteğin, konfor düzeyine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanan çalışma, bir kamu hastanesinde Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında vajinal ve sezaryen doğum yapan 326 kadın ile yürütüldü. Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Sonrası Destek Ölçeği (DSDÖ)”ve“Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ)”kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı ile yapıldı. Bulgular: Kadınların DSDÖ alt ölçek boyutlarının İhtiyacın Önemi puan ortalaması 151,5±46,0, Alınan Destek puan ortalaması 142,8±46,6, DSKÖ puan ortalaması 128,9±15,4, olduğu belirlendi. Çalışmaya dahil edilenlerin çoğunluğunun T.C. uyruklu, ilköğretim mezunu, çekirdek aile yapısına ve doğum sonrası dönemde yardımcı olacak kişiye sahip olduğu, planlı gebelik yaşadığı ve gebe okulunda eğitim almadığı tespit edildi. Yapılan lineer regresyon analizinde vajinal doğumun, DSKÖ toplam boyutuna olumlu bir etkisi olduğu bulundu. Sonuç: Bu sonuçlar doğrultusunda postpartum dönemde pek çok faktörün doğum sonu konforu etkilediği, annelerin bu dönemde aldıkları desteğin, doğum sonu konfor düzeyi ile pozitif yönlü ilişkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of support received during the postpartum period on comfort level. Materials and Methods: The study, which was planned as a descriptive and relationship seeker, was carried out with 326 women who gave birth vaginally and by caesarean section between September and November 2020 in a public hospital.“Personal Information Form”,“Postpartum Support Scale (WHO)”and“End of Birth Comfort Scale (WHO)”were used in the collection of research data. Statistical analysis of the data was carried out with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 package program. Results: The mean score of the DSDÖ subscales of the women who participated in the study was 151.5±46.0. the mean of support score received was 142.8±46.6. and the mean DSKÖ score was 128.9±15.4. It was determined that the majority of those included in the study were T.C nationals, primary school graduates, nuclear family structure and person to help in the postpartum period, had planned pregnancy and did not receive education in the maternity school. Linear regression analysis found that vaginal delivery had a positive effect on the total size of the WTO. Conclusion: In line with these results, it was determined that many factors affected postpartum comfort and the support mothers received during this period was positively related to the postpartum comfort level.