Behavior of High-Strength Concrete Members Subjected toCombined Flexure and Axial Compression Loadings
Birleştirilmiş Eğilme ve Eksenel Basınç Yüklemesi Altındaki Yüksek Dayanımlı Beton Elemanların Davranışı
- Tez No: 713725
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMI RIZKALLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: North Carolina State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Yapılarda ve köprülerde yüksek dayanımlı beton (YDB) kullanımı dünya çapında yaygın bir hale gelmiştir. YDB kullanılan köprülerde öngermeli kiriş sayısının ve yüksekliğinin azalmasına, buna bağlı olarak geçilen açıklığın uzamasına neden olarak olabilmektedir. Bu özellikler projenin karmaşıklığı azaltarak, köprü kolonlarının sayısını, imalat süresini ve maliyetini de azaltabilir. Ayrıca, YDB'nin gelişmiş dayanıklılığı sayesinde, bakım maliyetleri azaltıp, yapının hizmet ömrünü arttırabilir. Binalarda eleman boyutlarını önemli ölçüde azaltarak, daha yüksek yapıların daha büyük açıklıklarla tasarımına ve inşasına yardımcı olabilir. Ancak araştırma verilerinin eksikliği nedeniyle dünya çapındaki tasarım yönetmeliklerinin çoğu YDB'nin uygulanabilirliğini sınırlamaktadır. Bu araştırma kapsamında toplam 21 adet donatısız beton numune, eğilen elemanların basınç bölgesindeki YDB'nin gerilme-birim uzama dağılımını değerlendirmek amacıyla, birleştirilmiş eğilme ve eksenel basınç altında test edilmiştir. Bu araştırmada dikkate alınan değişkenler esas olarak beton basınç dayanımı ve numune yaşıdır. Ölçümlerden elde edilen gerilme-birim uzama eğrileri ve basınç bloğu parametreleri, literatürde bulunan verilerle karşılaştırılarak, eğilen YDB elemanların basınç bölgesindeki temel özellikler tanımlanmıştır. Ayrıca toplamda 42 silindirik ve 18 prizmatik numune kullanılarak YDB'un sünme ve büzülme davranışı da incelenmiştir. Sünme ve büzülme için dikkate alınan değişkenler beton basınç dayanımı, numune boyutu, kür tipi, betonun yükleme yaşı ve yükleme oranı olarak sıralanabilir. Farklı YDB değerleri için elde edilen sünme katsayıları ve büzülme birim uzamaları mevcut tanımlarla ve tasarım yönetmeliklerindeki denklemlerle karşılaştırılmıştır. Bu araştırmanın ve literatürdeki diğer araştırmaların test sonuçları kullanılarak, LRFD Köprü Tasarım Şartnamesi'nin (2004) uygulanabilirliği 18 ksi (124 MPa) beton basınç dayanımına kadar genişletmek amacıyla basınç ile birleşik basınç ve eğilme tasarımı hükümleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of high-strength concrete (HSC) in structures and bridges has become a common practice worldwide. In bridges, HSC could lead to a reduction in number and depth of the girders as well as an increase in the span length. These features reduce the complexity ofa project with reduced number of piers, construction time and cost. Furthermore, the enhanced durability of HSC could result in reduction of the maintenance costs and increase the service life of the structure. In buildings, the sizes of the members could be significantly reduced which could help in the design and construction of higher structures with larger spans. However, due to lack of research data, most of the design codes worldwide limit the applicability of HSC. A total of 21 plain concrete specimens were tested under combined flexure and axial compression to evaluate the stress-strain distribution of HSC in the compression zone of flexural members. The variables considered in this investigation were mainly the strength of concrete and the age of the specimen. The measured stress-strain curves and stress block parameters, including the influence of the concrete strength, were compiled with the data in the literature to evaluate the fundamental characteristics of high-strength concrete in the compression zone of flexural members. A total of 42 cylindrical specimens and 18 prism specimens were used to evaluate the creep and shrinkage properties of HSC. The variables considered in this investigation were the concrete compressive strength, specimen size, curing type, age of concrete at loading and loading stress level. The creep coefficients and shrinkage strains were obtained for the range of concrete compressive strength, evaluated and compiled with the current predictions according to the design codes. Using the test results of this research and other researches in literature, revisions to the LRFD Bridge Design Specifications (2004) are recommended to extend the applicability of its compressive and combined compressive and flexural design provisions to concrete compressive strengths up to 18 ksi.