Adıyaman, Malatya ve Şanlıurfa illerinde Geometridae (Lepidoptera) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Research on the geometridae fauna and systematic in Adiyaman, Malatya, and Şanlıurfa provinces
  1. Tez No: 713726
  2. Yazar: MÜRŞİT ÖMÜR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışma, 2015-2020 yılları arasında Adıyaman, Malatya ve Şanlıurfa illerinde yayılış gösteren Geometridae türlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma süresince Robinson ışık tuzağı, perde ışık tuzağı ve atrapla süpürme metotları ile araştırma bölgesinden toplam 2688 Geometridae ergin örneği elde edilmiştir. Yakalanan ergin örnekler etil asetatlı öldürme şişelerine alınıp öldürülerek saklama kavanozlarına aktarılmıştır. Araziden elde edilen ergin örnekler entomoloji laboratuvarına getirilmiş ve standart müze metotlarına uygun bir şekilde gerilerek teşhis işlemleri için Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Entomoloji Laboratuvarında bulunan böcek dolaplarında muhafaza altına alınmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda Geometridae familyasından 4 altfamilya içerisinde, 54 cinse ait 99 tür tespit edilmiştir. Ayrıca, Adıyaman'dan 68 tür, Malatya'dan 58'tür ve Şanlıurfa'dan 16 tür bu çalışma ile ilk kez kayıt edilmiştir. Her bir tür için morfolojik tanımlamalar yapılmış ve ergin büyüklükleri verilmiştir. Ayrıca bu türlere ait ergin, kanat ve genital yapılarının fotoğrafları sunulmuştur. Bunun yanı sıra, literatürlere göre türlerin konukçu bitkiler ve zoocoğrafik yayılışları verilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye Geometridae faunasının ve yayılışının belirlenmesine katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was made to determine the Geometridae species distributed in Adıyaman, Malatya and Şanlıurfa provinces between 2015-2020. During the study 2688 Geometridae adult obtained from the research area by using Robinson light trap, curtain light trap and sweeping insect net methods. Collected adult samples were put in the killing jars with ethyl acetate. Obtained adult samples were brought to entomology laboratory from research areas and were stretched in there in accordance with the standard museum methods. After the stretching, the samples were deposited in insect cabinets of Gaziantep University, Biology Department, Entomology Laboratory to protect and diagnose. As a result of the identification processes, a total of 99 species of the 54 genera belonging to 4 subfamilies of Geometridae were determined. In addition, 68 species from Adıyaman, 58 from Malatya and 16 species from Şanlıurfa were recorded for the first time with this study. Morphological descriptions and adult size of each species were given. Also, adult and genitalic structures of male and female specimens were presented. Besides, host plants and zoogeographic distribution were listed according to literatures. The results of thisstudy contributed to the determination of the fauna and distribution of Geometridae in Turkey.