el-İtticâhâtü'l-Hadîsiyye 'Inde'ş-Şî'ati'l-İmâmiyyeti Dirasetün Tahlîliyyetün Nakdiyyetün
Approaches to hadith amongst the twelver shi'a: an analytical and critical study
- Tez No: 713736
- Danışmanlar: PROF. DR. SHARAF M. AL-QUDAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ürdün Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma İmamiyye fırkasının hadis alanındaki fikir akımlarını hem usul hem de ihbar yönüyle ele alır, bu akımlar arasındaki farkları ortaya koyar, aralarındaki çekişmeye dikkat çeker. O akımları ele alıp, farklılıklarını zikrederek; rivayet asrından günümüze kadar İmamiye fırkasında rivayet olgusunu ortaya çıkarmayı hedefleyen analizler ve eleştiriler sunar. Araştırmacı, bu çalışmaya katkı sağlayacağını düşündüğü, İmamiye rivayetlerine dair bölümleri içeren tüm kitapları gözden geçirmiş daha sonra sonuçları analiz ederek düzenlemiş, çalışmış ve eleştirmiştir. Öne çıkan en önemli sonuçlardan biri; Imamiyye rivayetlerinin, ilimlerinin güvenilmez olduğudur. Zira; bu çalışmalarda yöntem yoksunluğu, ve buna bağlı olarak pek çok sıkıntılar söz konusudur. Oniki imamın, İmamiyye ravileriyle alakası yoktur ve İmamiyye fırkasının rivayet aktarımında metotları olmadığından -ilk olarak- h. 7. Asrın sonlarında Ehl-i sünnetin rivayet taksimini kendi rivayetlerine aktarmışlardır. Daha sonra h. 10. Asrın sonunda Sünnîlerin hadis usulü ilmini tamamen kendi ilimlerine eklemişlerdir. Fakat bu esnada pek çok sıkıntı ve sorunla karşılaşmışlardır. Öyle ki; daha sonra ortaya çıkan İhbarı akım bu taksimi ve hadis usulünü; Sünni ilimler olduğu, İmamiye'ye uymadığı gerekçesiyle reddetmiştir. Sonuçlardan bir diğeri de İmamiye'de nakil şüphelidir; el-Kâfî kitabındaki sorunlar icmaların aktarımlarındaki çelişkiler, Tûsî'nin rivayetleri tahrifleri söylenebilecek en önemli sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the various approaches to hadith amongst the Twelver Shi'a, both the Akhbari and Usuli schools of them. It shows the differences between each school's approach, the manifestation of conflict between them, and analyzes and criticizes with the aim of showing the reality of Twelver hadith narrations and compilations from the centuries when the narrations supposedly took place until our time. This is done through the presentation of these approaches and the differences between them. The researcher attempted to read most of the books concerning Twelver narrations to draw upon what is necessary for this research and then embarked upon arranging, considering and critically analyzing the results. Some important conclusions of this research are: that there is no eliability in Twelver hadith narrations and in their hadith sciences due to a lack of methodology and the disorder that eventually befell it, that the Twelve Imams have nothing to do with the narrations of the Twelver Shi'a, that the Twelvers do not have any methodology behind their hadith narrations and that they simply copied the Sunni methodology and systemization of hadith toward the end of the seventh Hijri century, then copied the Sunni hadith science terminology in the tenth Hijri century- the Twelvers then faced disorder and problems as the Akhbari's rejected this systemization and specific terminology because it was taken from Sunni scholarship claiming it does not fit the Twelver reality. Other conclusions of this research are: that the Twelver hadith transmitters and transmissions are surrounded by uncertainty and doubt, that one of the primary hadith collections of the Twelvers, al-Kafi, is very problematic, that there are contradictions in the transmission of the agreed upon narrations, that there are distortions in al-Tusi's narrations. This is some of what will be shown in this research