Uyarlanmış fiziksel aktivitenin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda odaklanmış dikkat üzerine etkililiği
The effectiveness of adapted physical activity on focused attention of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 713746
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, uyarlanmış fiziksel aktivitenin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda odaklanmış dikkat üzerine etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tek-denekli araştırma modellerinden beceriler arası çoklu başlama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine devam etmekte olan 5-6 yaşlarında dört otizm spektrum bozukluğu olan öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubunu belirlerken; araştırmanın kriterleri arasında yer alan ön koşul becerilere sahip olmak durumu dikkate alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak başlama düzeyi, yoklama, öğretim, izleme ve genelleme oturumlarının veri toplama formu ve Bourdon dikkat testi kullanılmıştır. Aynı zamanda her oturum öncesinde öğrencilere dikkat değerlendirme listesi uygulanmıştır. Ayrıca bu araştırmada katılımcıların annelerinden ve öğretmenlerinden sosyal geçerlilik verileride toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular grafik analizi tekniği ile yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, gerek araştırmadan gerekse öğretmen ve annelerle yapılan görüşmeden elde edilen veriler doğrultusunda, uyarlanmış fiziksel aktivitenin çocukların odaklanmış dikkat becerileri üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effectiveness of adapted physical activity on focused attention in children with autism spectrum disorder. In this study, multiple baseline design, which is one of the single-subject research models, has been used. The study group of the research consisted of four students with autism spectrum disorder, aged 5-6 years, and attending Trakya University Armağan Dönertaş Education and Rehabilitation Center. While determining the study group; the condition of possessing the prerequisite skills, which is among the criteria of the research, has been taken into consideration. In this study, data collection forms of baseline, probe, teaching, follow-up and generalization sessions and Bourdon attention test have been used as data collection tools. At the same time, an attention evaluation list has been administered to the students before each session. In addition, social validity data have been collected from the mothers and teachers of the participants in this study. The findings obtained as at the end of the research have been interpreted with the graphic analysis technique. At the end of the study, in accordance with the data obtained both from the study and from the interviews with the teachers and mothers, it was observed that adapted physical activity had a positive effect on children's focused attention skills.