Kırsal alanda çalışan kadınların toplumsal cinsiyet algısı*Adana ili örneği*
The social status of women working in rural areas perception of gender *Example of Adana province*
- Tez No: 713750
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Toplumsal cinsiyet bireylerin, rollerinin kontrollerini ellerinden alınarak sistematik bir şekilde kurgulamaktadır. Bu roller bireyin toplum içerisindeki norm ve davranışlarını hem şekillendirmekte hem de devam ettirmektedir. Ataerkil toplum yapısı içerisinde hayatına devam eden birey bu rolleri içselleştirmesi için gerekli mekanizmalara yerleştirilmektedir. Bu mekanizmalardan kasıt toplumsal alan olarak sınıflandırılan özel alan kamusal alan olarak adlandırılan cinsel rollere göre ayrılmış alanlar kastedilmektedir. Bu alanların oluşmasında biyolojik cinsiyetin etkisinin olduğu vurgulanması toplumun yaratmış olduğu toplumsal cinsiyet algısından başka bir şey değildir. Kadının cinsiyet rolleri bakımından dezavantajlı konumu her toplum yapısında karşımıza çıkmaktadır. Kırsal toplum yapısında tarıma dayalı ekonomik kalkınmanın başat olduğu kesimlerde kadınlar hem tarımsal faaliyetlerde hem de ev içi rollerde aktif olarak yer almaktadır. Kadının emek yükünün bu kadar fazla olduğu kırsal toplumlarda verdikleri emeğinin görülmemesi ve kendi mülklerinde gerçekleştirdikleri tarla bağ, bahçe işlerinin de ev işi rollerin devamı gibi algılanması kadınların emeklerini değersizleşmesine neden olmaktadır. Bu durum üretim ve yeniden üretim içinde olan kadınlar için oldukça zorlayıcı ve yıpratıcı bir hale dönüştürmektedir. Sanayileşmeyle birlikte değişen toplum yapılarından en çok etkilenen kesim kırsal alanlar olmaktadır. Teknolojiyle birlikte değişen üretim sistemleri, bir sürü değişikliği de beraberinde getirmekte idi. Maddi unsurların toplumdaki manevi unsurları etkilemediği düşüncesi mümkün olmadığı düşünülmektedir. Toplumdaki değişen teknolojik değişiklikler elbette toplumsal cinsiyet rollerinde değişiklik yaşatmaktadır. Araştırmamızın kilit noktasını oluşturan toplumsal değişme ve toplumsal cinsiyet rolleri farklılaşması düşüncesinden yola çıkılarak kırsal alanda yaşanan toplumsal değişimler sonucunda cinsiyet rollerindeki değişimleri ve bu değişimlerin etkileri analiz edilemeye çalışılmaktadır. Toplumsal cinsiyet algısının kırsaldaki kadının perspektifinden bakılması hedeflenmiştir. Kırsal alanda aktif ve yoğun emeği olan kadının toplumsal değişime uğramış kırsaldaki toplumsal cinsiyet algısı analiz edilerek betimlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender systematically constructs individuals by taking away the control of their roles. These roles both shape and maintain the norms and behaviors of the individual in society. The individual, who continues his life in the patriarchal social structure, is placed in the necessary mechanisms to internalize these roles. What is meant by these mechanisms is the private space classified as social space, the areas separated according to sexual roles called public space. Emphasizing that biological sex has an effect on the formation of these areas is nothing but the perception of gender created by the society. The disadvantaged position of women in terms of gender roles is encountered in every social structure. In rural society, women are actively involved in both agricultural activities and domestic roles in areas where economic development based on agriculture is dominant. The fact that women's labor is not seen in rural societies where the labor load is so high and that the field or garden work they perform on their own property is perceived as a continuation of their housework roles causes women's labor to be devalued. This situation turns it into a very challenging and wearisome situation for women who are in production and reproduction. Rural areas are the most affected part of the changing social structures with industrialization. Changing production systems with technology brought along a lot of changes. It is thought that it is not possible to think that material elements do not affect the spiritual elements in society. Changing technological changes in society, of course, cause changes in gender roles. Based on the idea of social change and gender role differentiation, which is the key point of our research, it is tried to analyze the changes in gender roles as a result of social changes in rural areas and the effects of these changes. It is aimed to look at the perception of gender from the perspective of rural women. It is tried to be described by analyzing the gender perception of women who have active and intense labor in the rural area, in the rural area, which has undergone social change.