sigara içen ve içmeyen gebelerde aktive protein c rezistansının karşılaştırılması
comparison of activated protein c resistance in pregnant women who smoke and do not smoke
  1. Tez No: 713756
  2. Yazar: ÜZEYİR KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMET KAFKAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Aktive protein C (APC), koagülasyon sırasında, işlemde kofaktör olarak görev yapan faktör Va ve faktör Vllla'yı proteolitik olarak inaktive eder; koagülan rolünü kısıtlar. APC'ye herhangi bir nedenle gelişen rezistans, venöz tromboz için önemli bir risk oluşturur. Vakalann çoğunda APC rezistansı gelişimi, faktör V geninde oluşan bir nokta mutasyona bağlıdır. Bu mutasyon, faktör V (1691 G➔A) Leiden mutasyonu olarak adlandırılır ve özellikle Avrupa ülkelerinde yaygındır. Bazı çalışmalar, aktive protein C'ye edinsel rezistansın, gebeliğin getirdigi normal bir bulgu olduğunu göstermiştir. Bu çalımalarda, gebelerde APC rezistansı, faktor V Leiden mutasyonu saptanmasa da g6zlenmiştir. Faktör V Leiden mutasyonunun saptanmadığı olgularda görülen aktive protein C'ye rezistansın önemi, henüz saptanamamıştir. Buna yönelik olarak, bu çalışmada hemostatik sistemde önemli değişikliklerin olduğunu bildiğimiz gebelikte; sigara içen ve içmeyen gebeler arasında bir dizi hemostatik parametrenin gebelik boyunca nasıI değişim gösterdiğini; APC sensitivite oranlarına bu değişimin nasıI yansıdığını; sigaranın direkt veya dolaylı bir faktör olarak bu hemostatik parametrelere etki edip etmeyeceğini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızı, sigara içen 42 ve içmeyen 38 gebe olmak üzere toplam 80 sağlıklı gebe tamamladı. Sonuç olarak: ı. Gebeliğin ilerleyen haftalarında APC sensitivite oranı azalmaktadır. Bu değişim, gebeliğin getirdiği, edinsel bir durum olarak gözükmektedir. 2. Gebeliğin seyri boyunca, APC sensitivite oranı, sigara içen gebelerde içmeyenlere göre daha fazla etkilenmektedir. 3. Gebeliğin seyrinde, koagülasyon faktörlerindeki değişim, sigara içmeyen gebelerde mevcut literatürle uyumludur. Sigara içen gebelerde ise koagülasyon faktörlerinin gösterdiği değişim farklıdır. 4. Sigara içen grupta, hemostatik parametrelerde görülen bu farklı seyrin, APC sensitivite oranına etki ettiği, çalışmamızda gösterilse de klinik öneminin anlaşılabilmesi ve altta yatan mekanizmaların aydınlatılabilmesi için moleküler düzeyde daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Activated protein C (APC) proteolyticly inactivates the factor Va and factor Vllla, which acts as a cofactor in the process, during coagulation; restricts the coagulant role. Resistance to APC, which develops for any reason, poses a significant risk for venous thrombosis. In most cases, the development of APC resistance is due to a spot mutation in the factor V gene. This mutation is called factor V (1691 G➔A) Leiden mutation and is especially common in European countries. Some studies have shown that acquired resistance to the activated protein C is a normal finding of pregnancy. In these studies, APC resistance and factor V Leiden mutations were not detected in pregnant women. The importance of resistance to the activated protein C seen in cases where factor V Leiden mutation has not been detected has not yet been determined. For this purpose, in this study; we aimed to examine how a number of hemostatic parameters vary during pregnancy among smokers and non-smokers; how this change is reflected in APC sensitivity rates or whether smoking will affect these hemostatic parameters as a direct or indirect factor knowing that there are significant changes in the hemostatic system in pregnancy. A total of 80 healthy pregnant women, including 42 nonsmokers and 38 non-smokers, completed our study. As a result: 1. The rate of APC sensitivity decreases later in pregnancy. This change appears to be an acquired condition brought about by pregnancy. 2. During the course of pregnancy, the rate of APC sensitivity is more affected in pregnant women who smoke than in non-smokers. 3. The change in coagulation factors in the course of pregnancy is compatible with the current literature in non-smoking pregnant women. In pregnant women who smoke, the change in coagulation factors is different. 4. In the smoking group, further studies are needed at the molecular level in order to understand the clinical importance of this different course seen in hemostatic parameters, although it is shown in our study, and to clarify the underlying mechanisms.