Serviks kanseri tanılı hastalarda 3 boyutlu konformal brakiterapi uygulanan hastaların lokal kontrol ve toksisite sonuçları
Local control and toxicity results in cervical cancer patients treated with 3d conformal brachytherapy
- Tez No: 713782
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lokal ileri evre serviks kanseri tedavisinde brakiterapi (BRT) vazgeçilmez bir tedavi seçeneğidir. Konvansiyonel BRT'de tümör ve riskli organ (organs at risk; OAR) dozlarını değerlendirmek amacıyla International Commission on Radiation Units and Measurements (ICRU) referans noktalarına başvurulmaktadır. Çalışmalar ICRU dozlarının tümör dozlarını olduğundan yüksek, riskli organ dozlarını ise olduğundan düşük gösterdiğini bildirmektedir. Konformal BRT planlaması ile tümördeki ve riskli organlardaki doz dağılımlarını görmek mümkündür. Doz-volüm histogramlarında (DVH) tümöre ve OAR'a ait öne çıkan parametrelerin lokal kontrol (LK) ve radyoterapiye (RT) bağlı geç komplikasyonlar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2008 – Mayıs 2011 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'na başvuran evre IB-IVA serviks kanseri tanılı hastalardan 3 boyutlu konformal BRT uygulanan 55 hasta değerlendirilmiştir. Ortalama 20.7 ay takip sonucunda 2 yıllık beklenen genel sağkalım (GS) %62.4, LK %84.8 olarak bulunmuştur. Görülen tümör volümü (gross tumor volume; GTV) ve klinik tümör volümü (clinical tumor volume; CTV) nüks gelişen hastalarda belirgin olarak büyüktür (p=0.04).
Özet (Çeviri)
BRT is an essential option in the treatment of locally advanced cervical cancer. In order to assess the doses of the tumor and OAR, ICRU reference points are used. Studies have shown that this indirect evaluation fails to be true more often than not; tumor doses are overestimated while OAR doses are underestimated. With conformal BRT, it is possible to see the dose distribution in tumor and OAR. Evaluating the effect of DVH parameters regarding tumor and OAR on local control and late toxicities due to RT was aimed in this study. Of the patients referred to Başkent University Deparment of Radiation Oncology with stage IB-IVA cervical cancer between January 2008 – May 2011, 55 patient treated with 3 dimensional conformal brachytherapy were included for assessment. After a mean follow-up of 20.7 months, 2 year actuarial overall survival(OS) and LC were 62.4% and 84.8%, respectively. GTV and CTV are significantly larger in patients with recurrence (p=0.04).