The effect of different number of layers and fiber distribution on the performance of composite laminates
  1. Tez No: 713790
  2. Yazar: NAJJM ABDALLA MULAAN AL BUMHDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fiber takviyeli kompozitler, ulaşım araçları, spor aletleri, uzay araçları ve daha fazlası gibi dünya endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma, katman sayısını veya üretim sürecini değiştirerek dokuma elyaf takviyeli kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki katman sayısı ve elyaf dağılımının etkisini araştırmaktadır. Kompozit plakaları üretmek için elle yerleştirme ve infüzyon işlemleri kullanılır. Tüm kompozit plakalar için, interlaminer kesme gerilimi (ILSS), nihai çekme mukavemeti (UTS) ve nihai eğilme mukavemeti (UFS) gibi üç mekanik test yapılır. Ayrıca, fraktal boyutu (FD) değerlendirmek için laminatların mikro yapısının analizi yapılır. FD ile ölçülen liflerin dağılımının mekanik özelliklerin iyileştirilmesinde etkili bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, vakumlu kalıpların kullanılması mekanik özelliklerin iyileştirilmesinde ek bir role sahipti. Tüm mekanik özelliklerin FD ile orantılı ilişkilere sahip olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Fiber-reinforced composites are widely used in world industries such as transportation vehicles, sports tools, space crafts, and more. This research investigates the influence of the number of layers and fiber distribution on the mechanical properties of woven fiber-reinforced composites by changing the number of layers or the manufacturing process. Hand lay-up and infusion processes are used to manufacture the composite plates. Three mechanical tests are conducted for all composite plates, such as Inter laminar shear stress (ILSS), ultimate tensile strength (UTS), and ultimate flexural strength (UFS). Furthermore, analyzing the microstructure of the laminates is conducted to evaluate fractal dimension (FD). It is observed that the distribution of the fibers measured by FD had an effective role in improving the mechanical properties. Also, the use of vacuum molds had an additional role in improving the mechanical properties. One could conclude that all the mechanical properties have proportional relationships with FD.