Benign prostat hiperplazisi sebebiyle yapılan transüretral prostat rezeksiyonunun cinsel fonksiyonlar üzerine olan etkisi
The effect of transurethral prostate resection due to benign prostate hyperplasia on sexual functions
- Tez No: 713791
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ARDIÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
BPH, ürolojik yönden ileri yaş hasta grubunda karşımıza çıkan en önemli sağlık problemlerindendir. 60 yaşın üzerindeki hastalarda %50, 85 yaşın üzerindeki hastalarda %85 histolojik olarak belirlenmiş BPH görülür. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin %20-25'i yaşamları boyunca prostatektomi geçirmeye adaydırlar (159,160). BPH, erkeklerin partnerlerininde hayat kalitesini kötü yönde etkilemektedir. Gece tuvalete gitme ihtiyacı, cerrahi müdahale korkusu, acil idrar yapma isteği, cinsel yaşam kalitesinde bozulmaya yol açmaktadır. BPH ve alt üriner sistem semptomları olan hastalardaki tedavinin amacı sadece semptomları iyileştirmek olmamalıdır. Uygulanacak tedavi ile hem alt üriner sistem semptomları giderilmelidir, hem de hayat kalitesi yükseltilmeli ve cinsel yaşamında devamı sağlanmalıdır (16). BPH'nın erektil disfonksiyona yol açma sebebi olarak nitrik oksit yolundaki etkilenme olduğu düşünülmektedir (173). Bu çalışmada BPH nedeniyle yapılan TUR-P operasyonunun erektil fonksiyonlar ve cinsel hayat kalitesi üzerine etkisi olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışmaya Ocak 2011 ve Ocak 2012 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde BPH tanısıyla TUR-P operasyonu yapılmak üzere yatırılan 56 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi IIEF-5 anketi ortalaması 15,2 ± 7,4 olarak saptandı. Operasyon sonrası ise IIEF-5 anketi ortalaması 14,1 ± 8,4 olarak saptandı. Bu değerler istatistiksel olarak anlamlı (p>0,05) bulunmadı. TUR-P yapılan hastaların operasyon öncesi SQoL-M anketi ortalaması 64,1 ± 31,9 olarak saptandı. Operasyon sonrası ise SQoL-M anketi ortalamsı 59,08 ± 31,9 olarak saptandı. Bu değerler istatistiksel olarak anlamlı (p>0,05) bulunmadı. Hastaların operasyon öncesi IPSS anketi ortalaması 22 ± 7,3 olarak saptandı. Operasyon sonrası ise IPSS anketi ortalamsı 4,6 ± 4,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
BPH is one of the most important health problems encountered in the urologically advanced age patient group. Histologically determined BPH is seen in 50% of patients over 60 years of age and 85% of patients over 85 years of age. 20-25% of men over 50 years of age are candidates for a lifetime prostatectomy (159,160). BPH negatively affects the quality of life of men's partners. The need to go to the toilet at night, the fear of surgical intervention, the urge to urinate urgently lead to deterioration in the quality of sexual life. The goal of treatment in patients with BPH and lower urinary tract symptoms should not be merely to improve symptoms. With the treatment to be applied, both lower urinary system symptoms should be relieved, quality of life should be increased and sexual life should be maintained (16). The effect of BPH on the nitric oxide pathway is thought to be the cause of erectile dysfunction (173). In this study, we aimed to reveal whether TUR-P operation performed for BPH has an effect on erectile functions and sexual quality of life. In this study, 56 patients who were hospitalized for TUR-P operation with the diagnosis of BPH in the Urology Clinic of Turkey Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between January 2011 and January 2012 were included in the study. The mean preoperative IIEF-5 questionnaire of the patients was found to be 15.2 ± 7.4. After the operation, the mean of the IIEF-5 questionnaire was found to be 14.1 ± 8.4. These values were not statistically significant (p>0.05). The mean preoperative SQoL-M questionnaire of the patients who underwent TUR-P was found to be 64.1 ± 31.9. After the operation, the mean of the SQoL-M questionnaire was 59.08 ± 31.9. These values were not statistically significant (p>0.05). The mean preoperative IPSS questionnaire of the patients was found to be 22 ± 7.3. After the operation, the mean of the IPSS questionnaire was 4.6 ± 4.3.