Bimodal leaky prediction for error resilient source-channel coding and its adaptation to video coding
Hataya dayanıklı kaynak-kanal kodlaması için çift modlu kaçaklı tahminleme ve video kodlamaya uyarlanması
  1. Tez No: 713833
  2. Yazar: UFUK ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEM TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California Riverside
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hemen hemen tüm video ağ uygulamaları iletim hatalarından muzdariptir. Sorun, tahmin döngüsünün hataları özyinelemeli yapısı aracılığıyla yaydığı geleneksel tahmine dayalı video kodlama şeması durumunda daha derindir. Yine de, bu geleneksel şema, çoğu hataya dayanıklı video kodlama sistemlerinde olduğu gibi bırakılmıştır. Çalışmamızda, geleneksel paradigmayı yeniden ele alıyor ve hem kodlayıcı hem de kod çözücünün tahmin mekanizmalarını yeniden tasarlama şansı verilen genel performansın nasıl optimize edileceği sorununu ele alıyoruz. Kod çözücünün kanal başarısına veya kaybına bağlı olarak iki moddan birinde çalıştığı Çift Modlu Kaçaklı Tahmin adını verdiğimiz yeni bir LP-DPCM sistemi öneriyoruz ve bunu hareket telafili tahmin tabanlı video kodlama şemasına uyarlıyoruz. Gelen sinyali birinci dereceden bir Markov modeli olarak modelliyoruz ve yüksek çözünürlüklü nicemleme analizini kullanıyoruz. Böylece, önceki kaçak tahminine dayalı şemalardan farklı olarak, kodlayıcı ve kod çözücü arasındaki uyumsuzluk, iki farklı yeniden yapılandırma modu açıkça dikkate alınarak doğal olarak dikkate alınmaktadır. Çift Modlu Kaçaklı Tahmin'in üstün performansı, orta ila ağır paket kaybı olan ortamlarda standart tahmine dayalı kodlamaya ve geleneksel kaçaklı tahmine dayalı kodlamaya karşı ortaya konulmuştur. Şemanın gücü, esas olarak, kod çözücüdeki iki çalışma modunu (paket kaybı veya paket kaybı yok) açıkça hesaba katmasından ve karşılık gelen yeniden oluşturma filtrelerini, kodlayıcıdaki tahmin filtresiyle birlikte eşzamanlı olarak optimize etmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Virtually all video networking applications suffer from transmission errors. The problem is more profound for the case of traditional predictive video coding scheme where the prediction loop propagates errors through its recursive structure. Yet, this traditional scheme is left intact in most error resilient video encoding frameworks. In our work, we revise the conventional paradigm and tackle the problem of how to optimize the overall performance given the chance to redesign the prediction mechanisms of both encoder and decoder. We propose a novel LP-DPCM framework that we name Bimodal Leaky Prediction in which the decoder operates in one of the two modes depending on channel success or loss and adapt this framework into the motion compensated prediction based video coding scheme. We model the incoming signal as a first-order Markov model and use the high resolution quantization analysis. Unlike the previous leaky prediction based schemes, the mismatch between the encoder and the decoder is inherently taken into account by explicitly considering the two different reconstruction modes. The superior performance of Bimodal Leaky Prediction is demonstrated against the standard predictive coding and the traditional leaky prediction based coding in environments with moderate to heavy packet loss. The strength of the scheme mainly stems from the fact that it explicitly takes into account the two modes of operation (packet loss or no packet loss) at the decoder and optimizes the corresponding reconstruction filters together with the prediction filter at the encoder simultaneously.