Tokat ili ikinci el pazarındaki traktörlerin teknik ve ekonomik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of technical and economical specifications of the used tractors at the market in Tokat province
- Tez No: 713836
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Tokat il ve ilçelerinde ikinci el traktör pazarındaki kullanılmış traktörlerin teknik ve ekonomik özellikleri analiz edilmiştir. Bu amaçla 7 ilçede toplam 408 adet traktör için ayrı ayrı görüşülerek anket aracılığı ile veriler derlenmiştir. Veri alınan traktörler 1-58 yaş arasında olup, genelde standart yapılı traktörlerden oluşmaktadır. Ankete konu olan traktörler baz alındığında Tokat için traktörlerin ortalama yıllık kullanım süresi 268 saat iken ortalama anma gücü 58.5 BG (43.6 kW) olarak hesaplanmıştır. Kullanılmış traktörlerin satış nedeni olarak sırasıyla; model eskimesi, kapasite yetersizliği ve nakit para ihtiyacı gibi sebepler ön plana çıkmaktadır. İkinci el traktör pazarında satış bedelini ise öncelikle traktörün yaşı sonra sırasıyla anma motor gücü, markası, kullanım saati ve diğer teknik özellikleri belirlemektedir. Satışa konu olan traktörlerin %41'inin ekonomik ömrünü tamamlamış traktörlerden oluştuğu buna rağmen bu traktörlerin de rağbet gördüğü tespit edilmiştir. Araştırmaya konu olan traktörler incelendiğinde en çok bulunan markaların servis ağının çok iyi olduğu ve traktörü elden çıkartmak istendiğinde değerinde alıcı bulunduğu için tercih edildiği öğrenilmiştir. Ayrıca bilinçsiz alım, satım kararları verildiği ve bu konuda çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, technical and economic characteristics of used tractors in Tokat province and its districts are analysed. In seven districts of Tokat, the data is collected by 408 tractor and their owners by interviewing separately according to this aim. The tractors from which data is obtained are standard, and they are generally between the ages of 1-58. The average annual usage period of the tractors is 268 hours whilst the average rated engine power is 58.5 HP (43.6 kW) according to the tractors used in the survey. The reasons for the sale of used tractors are model obsolescence, insufficient capacity and need for money, respectively. In the second-hand tractor market, the sale price is determined primarily by the age of the tractor followed by the rated engine power, its brand, hours of usage and other technical features. Despite the fact that 41% of the tractors in the second-hand market complete their economic life, it is detected that these tractors are in demand in the market. In summary, it is revealed that the reason why some tractor brands are preferred more is that the service network is very developed and tractor owners might resale their vehicles with minimum loss in value. In addition to this, it is recommended that tractor owners should be informed about unconscious buying and selling decisions.