Türk spor politikalarında belirlenen hedeflerin gerçekleşme düzeyleri
The levels of realization of targets set in turkish sport policies
- Tez No: 713844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Türk spor teşkilatının merkez ve taşra teşkilatında halen görev yapmakta olan spor yöneticilerinin, Türk sporunun, anayasa, kanun, kalkınma planları ve hükümet programlarındaki hedeflerine ulaşma konusundaki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Türk spor teşkilatının merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 559 spor yöneticisi çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmanın verilerine ulaşmak için kişisel bilgi formu ile Aydın (2001) tarafından geliştirilen ve geçerlilik güvenirlilik çalışması yapılan anket katılımcılara uygulanmıştır. Türk spor politikalarında belirlenen hedeflerin gerçekleşme düzeylerini belirleyen anket, yasal ve uygulama hedefleri olarak iki alt boyutta incelenmiştir. Anket ile elde edilen veriler istatistiksel olarak SPSS for Win 21.0 paket programı kullanılarak analiz elde edilmiştir. Araştırmanın verileri incelendiğinde, spor yöneticilerinin çoğunlukla erkeklerden oluştuğu, genellikle 40 yaşın üzerinde ve 15 yıldan fazla hizmet süresine sahip oldukları, çoğunlukla lisans seviyesinde ve spor eğitimi almayan kişilerden oluştuğu anlaşılmıştır. Araştırmaya katılan spor yöneticilerinin, Türk spor politikalarında yer alan yasal ve uygulama hedeflerine ilişkin görüşlerinin beklenilen düzeyde olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the opinions of the sports managers who are still working in the central and provincial organization of the Turkish sports organization in terms of reaching the targets of Turkish sports in the constitution, law, development plans and government programs. For this purpose, 559 sports managers working in the central and provincial organizations of Turkish sports organizations participated as volunteers. In order to reach the data of the study, personal information form and the validity reliability study developed by Aydın (2001) were applied to the participants. The questionnaire, which determines the realization levels of the targets determined in Turkish Sport Policies, has been examined in two sub-dimensions as legal and application targets. The data obtained by the questionnaire were analyzed statistically by using SPSS for Win 21.0 package program. When the data of the study is examined, it is understood that sports managers are mostly male, generally over 40 years of age and have a service period of more than 15 years, mostly those who are at the undergraduate level and who do not have sports training. It has been determined that the opinions of the sports executives participating in the research on the legal and application objectives in the Turkish Sport Policies are not at the expected level.