Üveit ile prezente olan hastalarda romatolojik hastalık prevalansı
Prevalence of rheumatological disease in patients presenting with uveitis
  1. Tez No: 713845
  2. Yazar: ESİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERÇEK CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Üveit gözün üvea bölümünün inflamasyonu olarak tanımlanmakta olup nispeten nadir olmasına rağmen, maküler dejenerasyon veya diyabetik retinopati ile yaklaşık olarak aynı miktarda görsel morbiditeye neden olur. Üveit etiyolojisinde göz ile sınırlı hastalıklar, enfeksiyöz nedenler ve sistemik inflamatuar nedenler önemli yer tutar. Üveit sistemik inflamatuar romatolojik hastalıkların Behçet Hastalığı'nda olduğu gibi başlangıcında veya seyri sırasında görülebilir. Romatolojik hastalıkların çoğunda tanısal öneme sahiptir. Amaç: Bu araştırmada; ilk klinik prezentasyonu non-enfeksiyöz üveit olan hastalardaki romatolojik hastalık prevelansının belirlenmesi ve romatolojik hastalık tanısı konfirme edilen hastaların demografik ve klinik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Göz Hastalıkları polikliniğinde non-enfeksiyöz üveit tanısı alan ve romatolojik hastalık etyolojisi araştırılması için yönlendirilen hastalar dahil edildi. Hastaların romatolojik sistem sorgulamaları, laboratuvar ve görüntüleme bulguları incelendi. Bulgular: Çalışmaya üveit tanısı konan 106 hasta (%42,4 ön üveit, %2,8 orta üveit, %19,8 arka üveit, %34,9 panüveit) dahil edildi. Hastaların %52,8'i erkek olup, yaş ortalaması 40,19±14,82 yıl idi. Hastaların ortalama üveit atağı yaşı 38,7±15,02 idi. Hastaların %33'üne romatolojik hastalık (10 SpA, 17 Behçet Hastalığı, iki vaskülit, iki sarkoidoz, üç farklılaşmamış bağ dokusu hastalığı, bir juvenil idiopatik artrit) tanısı kondu. Ön üveit ile başvuran hastaların %20'sinde SpA tanısı konuldu. Panüveit ile başvuran hastaların %27'sinde ve ilk klinik bulgusu arka kamara tutulumu olan hastaların %33,3'ünde Behçet hastalığı saptandı. Arka kamara etkilenen hastaların üçte ikisinde bilateral üveit saptandı ve daha fazla tekrarlama eğilimindeydi (p=0.014). Sonuç: Üveit ile başvuran hastaların yaklaşık üçte birinde romatolojik hastalık saptandı. Üveit nedeniyle başvuran hastaların sistemik romatolojik hastalıklar açısından araştırılması tanı ve tedavi sürecini değiştirebileceğinden oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Background: Uveitis may occur in the course of systemic inflammatory rheumatic diseases, or it may be the first clinical presentation of these diseases. Objective: To determine the prevalence of systemic inflammatory rheumatic disease in patients whose initial clinical manifestation is non-infectious uveitis. Methods: Adult patients diagnosed with non-infectious uveitis in Dokuz Eylul University Ophthalmology Department and referred to investigate the etiology of rheumatological disease were included in the study. Demographic and clinical features, laboratory and imaging findings of the patients were examined. Results: 106 patients diagnosed with uveitis (42.4% anterior uveitis, 2.8% intermediate uveitis, 19.8% posterior uveitis, 34.9% panuveitis) were included in the study. 52.8% of the patients were male and the mean age was 40.19±14.82 years. The mean age of uveitis attack was 38.7±15.02 years. 33% of the patients were diagnosed with rheumatologic disease (10 SpA, 17 Behçet's Disease, two vasculitis, two sarcoidosis, three undifferentiated connective tissue disease, one juvenile idiopathic arthritis). SpA was diagnosed in 20% of patients presenting with anterior uveitis. Behçet's disease was detected in 27% of patients referred with panuveitis and in 33.3% of patients whose first clinical finding was posterior chamber involvement. Bilateral uveitis was detected in two-thirds of patients with posterior chamber affected, and it tends to recur more (p=0.014). Conclusion: A rheumatological disease was detected in approximately one third of the patients presenting with uveitis. Investigation of patients referred for uveitis in terms of systemic rheumatological diseases is very important as it may change the diagnosis and treatment process.