Yüksek riskli gebelerde algılanan stres ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
Relationship between perceived stress and healthy lifestyle behaviours in high-risk pregnant women
- Tez No: 713846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma, yüksek riskli gebelerde algılanan stres ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu il merkezinde bulunan iki hastanenin kadın doğum servisinde yüksek riskli gebelik tanısı ile yatarak tedavi gören gebeler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü PASS 11 programı ile 112 olarak belirlenmiş ve 115 yüksek riskli gebe ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) II kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ANOVA, bağımsız gruplarda t testi ve Pearson's korelasyon analizi kullanılmıştır. Yüksek riskli gebelerin ASÖ puan ortalaması 29.40 ± 5.90 ve SYBDÖ II puan ortalaması 124.97 ± 16.99 olarak bulunmuştur. Gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ilişkin ölçekte en yüksek puan ortalamasının manevi gelişim (25.52 ± 3.65) ve en düşük puan ortalamasının ise fiziksel aktivite (11.85 ± 2.84) alt boyutları ile ilgili olduğu belirlenmiştir. Yüksek riskli gebelerde algılanan stres ile SYBDÖ II'nin alt boyutları olan sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite, beslenme, manevi gelişim, kişilerarası ilişkiler ve stres yönetimi arasında orta düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Yüksek riskli gebelerde algılanan stresin yüksek olması sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına olumsuz olarak yansımaktadır. Antenatal izlemlerde yüksek riskli gebelerde stres düzeyini azaltacak ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını geliştirecek eğitimlere yer verilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The researh was descriptive and relational carried out to examine the relationship between perceived stress an healthy lifestyle behaviours in high risk pregnant women. The population of the research consisted of pregnant women who were hospitalized with the diagnosis of high-risk pregnancy in the obstetrics service of two hospitals in the city center of Bolu. The sample size was determined as 112 by the PASS 11 program and the research was completed with 115 high risk pregnant women. The data of the research was collected by using the Introductry Information Form, Perceived Stress Scale (PSS) and Health Promoting Lifestyle Profile II (HPLP II). Number, percentage, mean, standard deviation, ANOVA, independent groups t test and Pearson's correlation analysis were used to evaluate the data. The mean score of high riskpregnant women was found 29.40 ± 5.90 in PSS and 124.97 ± 16.99 in HPLP II. It was determined that the highest mean score on the scale of healthy lifestyle behaviours in pregnant women was related to spiritual growth (25.52 ± 3.65) and the lowest mean score was related to physical activity (11.85 ± 2.84) sub-dimensions. It was found that there was a moderate, negatively and significant relationship between perceived stress and the sub-dimensions of HPLP II: health responsibility, physical activity, nutrition, spiritual growth, interpersonal relationships and stress management in high-risk pregnant women. Being high of perceived stress high risk pregnant women reflects negatively on the healthy lifestyle bahaviours. It is important to include trainings that will reduce the stress level and develop healthy lifestyle behaviours in high-risk pregnant women in antenatal care.