Hatay ili zeytin alanlarındakı zeytin halkalı leke hastalığı (Spilocaea oleaginea)'nın yaygınlığı ve infeksiyonlardan sorumlu inokulum kaynaklarının belirlenmesi
The prevalence of olive leaf spot (Spilocaea oleginea) disease in olive orchards in Hatay province and identification of inoculum sources responsible for infections
  1. Tez No: 713863
  2. Yazar: ALİ BOZHAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Hatay ilinin farklı ilçelerindeki zeytin bahçelerinde Zeytin Halkalı Leke Hastalığı'na neden olan Spilocaea oleaginea'nın yaygınlığı, mevsimsel değişimi ve Spilocaea oleaginea ile infekteli yaprakların spor oluşturma potansiyelleri incelenmiştir. Yapılan surveyler sonucunda bütün bahçelerde Zeytin Halkalı Leke Hastalığı'nın yapraklarda oluşturduğu hastalık belirtileri gözlemlenmiştir. Mart ayında yapılan survey sonucunda elde edilen verilerde en yoğun hastalık şiddeti Defne ilçesinde görülmüştür. Aralık surveyi sonucunda elde edilen verilerde ise en yoğun hastalık şiddeti Samandağ ilçesinde görülmüştür. Ayrıca Mart ayında hastalık yoğunluğu Aralık ayındakinden çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hastalığın mevsimsel değişimini incelediğimde ise en yoğun hastalık şiddeti oranları Haziran (%30.52) ve Ağustos (%35.64) aylarında tespit edilmiştir. Spilocaea oleaginea ile infekteli yaprakların spor oluşturma potansiyellerini incelendiğinde en yüksek spor oluşturma zamanının Mart ayında olduğu saptanmıştır. Temmuz ayında ise patojenin spor oluşturamadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak Zeytin Halkalı Leke Hastalığı'nın Hatay ilindeki zeytin üretim alanlarının hepsinde var olduğu tespit edilmiş ve hastalığın en aktif döneminin ilkbahar ayları olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence, seasonal variation and spore production potential on leaves infected with Spilocaea oleaginea causing Olive Leaf Spot Disease in olive orchards in different districts of Hatay province were investigated. The survey results indicated that Olive Leaf Spot Disease were found in all orchards. The highest disease severity was calculated in Defne district in March and in Samandağ district in December survey. On the other hand, the disease incidence was found to be higher in March than that of December. When it was examined seasonal fluctuations of the disease, the highest disease severity (30.52-35.64%) was detectedin June and August. When spore production potential of leaves, infected with Spilocaea oleaginea, was examined, the highest spore production was counted in March. No spore production of the pathogen was detected in July. As a resul, it has been determed that Olive Leaf Spot Disease is prevalent in all olive producing areas in Hatay province and it has been revealed that the most active period of the pathogen isin spring.