10-13 yaş arası yüzücülerde pliometrik ve kor antrenmanlarının anaerobik ve sprint yüzme performansına etkisi
The effect of plyometric and core training on anaerobic and sprint performances between the age 10-13
  1. Tez No: 713862
  2. Yazar: CEMHAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacı, 10-13 yaş arası yüzücülerde, pliometrik ve kor antrenmanlarının, anaerobik ve sprint yüzme performansına etkisini araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda düzenli yüzme antrenmanı yapan 10-13 yaş arası kız ve erkek 20 kişilik deney grubu ile 10-13 yaş arası, yüzme sporu ile ilgilenen ve düzenli antrenman yapmayan 10 kişilik kontrol grubu olmak üzere, 30 denek üzerinde yapılmıştır. Deney grubumuzdaki 10 sporcu, 8 haftalık pliometrik+kor antrenmanı yaparken, yine deney grubumuzda bulunun 10 kişi ile 8 hafta boyunca pliometrik antrenman yapılmıştır. Deney grubumuza ön test ve son test olacak şekilde; kor kuvvet testi, dikey sıçrama testi, boy ve kilo ölçümü ile serbest, kelebek, kurbağalama ve sırtüstü yüzme tekniklerinde, 15m, 25m ve 50m dereceleri ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesin anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pupose: The aim of this study, is to search the effects of plyometric and core training on anaerobic and sprint performances between the age 10 and 13. Materials and Methods: Our study was carried out on 30 subjects, including the experimental group of 20 boys and girls aged 10-13 who do regular swimming training, and the control group of 10 people aged 10-13 who are interested in swimming and do not train regularly. While 10 athletes in our experimental group did 8-week plyometric + core training, on the other hand 10 people in our experimental group did plyometric training for 8 weeks. As a pre-test and post-test for our experimental group; Core strength test, vertical jump test, height and weight measurement and 15m, 25m and 50m degrees were measured in freestyle, butterfly, breaststroke and backstroke techniques. The significance level of the evaluation of the data was accepted as 0.05.