İstanbul'da yer alan vakıf üniversitelerinin görsel kimlik tasarımlarının tipografik açıdan irdelenmesi
Examining the visual identity designs of the foundation universities founded in Istanbul in a typographic point
- Tez No: 713875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Görsel kimlik bağlamında, kurum kimliği ile görsel kimlik arasındaki ilişki, kurum kimliği ve görsel kimliğin unsurları, kurumsal davranışın görsel kimliğe yansıması, kurum imajının görsel kimlik algısına etkisine değinilmiştir. Görsel kimliğin tarihsel süreçteki gelişimi açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, içinde bulunduğu kültürün ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak gelişen iletişimin en güçlü araçlarından biri olan tipografinin tanımı yapılarak, tipografik terminoloji, tipografik sınıflandırma, tipografik ölçütler ve okunabilirlik kriterlerine değinilmiştir. İstanbul'da yer alan vakıf üniversitelerinin görsel kimlik tasarımlarının tipografik açıdan irdelenmesi, grafik tasarım açısından önem taşıyan ve görsel kimliği oluşturan başlıca temel kavram olan logo seçilerek, kaynaklık eden etmenlerle birlikte, sözdizimsel düzlem çözümleme yöntemi kullanılarak yapılmışıtr. Kurumların görsel kimlikleri oluşturulurken tipografik açıdan nelerin etkili olduğu ve olması gerektiği; kuruluşların hatırlanabilir karakteristik özellikleri, onu diğerlerinden ayıran kavramlar tasarlanırken yansıtılan tipografik ölçütler ile görsel kimlik çıkarımları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly, the visual and strategic dimension of the institutional identity, institutional philosophy, vision, attitude and image which are the facts of the institutional identity have been defined, and the states in which the institutional culture is in an interaction with its visual identity have been mentioned. Individual, collective and institutional identities have been deliberated. In the second part, by defining the meaning of typography, which is the strongest equipment of communication that develops parallel to the development of its culture and technology, the typographical terminology, classification, evaluation and legibility have been mentioned. Examining the visual identity designs of the foundation Universities founded in Istanbul in a typographic point, and having significance in terms of graphic and logo, as the main component of visual identity, emblem and logo notices have been chosen. These are examined along with the components that are the sources and are used as the semiologic evaluation criteria under the aspects of syntactic. The facts that are and should be important typographically while creating the visual identity of institutions; the recollectible characteristics of the institutions, the externalized typographic criterions while the terms that isolate institutions from the others were designed, and the visual identity interests have been examined.