Finite element modelling of shear connectors in composite steel beams
Kompozit çelik kirişlerde kesme bağlantı elemanlarının sonlu eleman modellemesi
  1. Tez No: 713892
  2. Yazar: DAWOD NEAMAH HUSSIEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTHANNA ADİL ABBU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, kompozit çelik kirişte kesme saplamasının davranışına ilişkin genel performansı tartışmaktadır. Çalışma, ANSYS APDL programı kullanılarak modellenmiştir. Yanal yatay basıncın etkisi altında. İncelenen yapı, kompozit kiriş döşeme, kiriş kesiti (254 X 254 X 73 kg/m) döşemeli (1600mm uzunluk, 1200mm genişlik ve 150mm yükseklik) ve tek sıra başlıklı 100mm yüksekliğinde 19mm çapında 6 başlı dikmedir. 150mm mesafelerde saplamalar. İlk saplama, levhaların ucundan 200 mm uzağa yerleştirilmiştir. Başlıklı saplamalar ve sınırlı yükün değeri, bu çalışmanın amaçlarıyla en ilgili boyutlardır. Bir parametre değiştirildi, değişiklik yük değerindeydi. Elde edilen kompozit çelik, bir parametredeki her değişiklik için analiz edildi. Sonuçlar, seçilen değişiklikleri içeren olası bir alternatif analiz ortaya çıkaran deneyden elde edilenlerle karşılaştırıldı. Ayrıca Von-mises gerilmeleri ve Gerilme Yoğunluğu da incelenmiş, yapısal analizler sonucunda, yatay kaymalara karşı yanal basınç yüklemesinin neden olduğu saplamaların alanında gerilmeler olduğu bulunmuştur. Her parametrede dört kompozit çelik değerlendirildi ve diğer faktörlerle civciv olacaktı. Bu amaçla ANSYS kullanarak Parametrik analiz kullanan bir yazılım. Tasarım Dili (APDL), yapının davranışını incelemek için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses of the overall performance to behave the shear stud in the composite steel beam The work has been modeled by using ANSYS APDL program. Under of the influence of lateral horizontal pressure. The structure analyzed is the composite beam slab, beam section (254 X 254 X 73 kg/m) with slab (1600mm length 1200mm width and 150mm high) and 6 headed studs 19mm diameter with 100mm high Featuring a single row of pointed studs spaced at 150mm intervals. First the stud is placed 200mm from the end of the slabs on both sides. Headed studs and the value of the limited load are the most relevant dimensions for the aims of this study. One parameter was changed the change was in load value. The resulting composite steel was analyzed for each change in a parameter. The results were compared to those from the experimental, which revealed a possible alternate analysis that included the selected changes. It has also been studied the Von-mises stresses and Stress Intensity; it is found through structural analysis that there are stresses in area of the studs resistance to horizontal slips caused by lateral pressure loading. Four composite steel were evaluated at each parameter and would chick with other the factors. For this aim a software utilizing Parametric analysis using ANSYS. Language of Design (APDL) is constructed to examine the behavior of the structure.