Yoğun kemoterapi uygulanan akut lösemi hastalarında hemoglobin ve trombosit düzeylerinin klinik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the clinical effects of hemoglobin and platelet levels in acute leukemia patients treated with intensive chemotherapy
  1. Tez No: 713897
  2. Yazar: TUĞBA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ ERKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'na 01.2008-12.2018 tarihleri arasında başvurmuş akut miyeloid lösemi (AML), akut lenfoblastik lösemi (ALL), akut promiyelositik lösemi (APL) tanılı 258 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tedavi süreci boyunca eritrosit süspansiyonu (ES), trombosit süspansiyonu (TS) ve taze donmuş plazma (TDP) ihtiyacı, trombosit refrakterliği, kanama, ciddi kanama ve kanamaya bağlı ölüm oranları tespit edildi. Ayrıca kanama ve ciddi kanama olan ve olmayan hastalar arasında demografik özellikler, tanı tipi, laboratuvar değerleri, yaygın damar içi pıhtılaşma, hepatomegali, splenomegali, lenfadenopati ve ekstramedüller hastalık, tedavi yanıtı ve sağkalım açısından karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
258 patients diagnosed with acute myeloid leukemia (AML), acute lymphoblastic leukemia (ALL), acute promyelocytic leukemia (APL) who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Hematology between 01.2008-12.2018 were evaluated retrospectively. During the treatment period of the patients, the need for erythrocyte suspension (ES), thrombocyte suspension (TS) and fresh frozen plasma (FFP), thrombocyte refractoriness, bleeding, severe bleeding and bleeding-related death rates were determined. In addition, demographic characteristics, diagnosis type, laboratory values, disseminated intravascular coagulation, hepatomegaly, splenomegaly, lymphadenopathy and extramedullary disease, treatment response and survival were compared between patients with and without bleeding and severe bleeding.