Grafenoksit nanotanecikleri katkılı alümina seramik üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of graphene oxide nanoparticle additive alumina ceramic
- Tez No: 713896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YILDIZ, PROF. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, yüksek saflığa sahip ticari alfa alüminasına %1, 2 ve 3 oranlarında grafen oksit katkılandırılması yapılmıştır. 200 bar basınç altında şekillendirilen numuneler 1300 ˚C' de 4 saat sinterlemeye tabii tutulmuştur. Numuneler su emme, bulk yoğunluk, gözeneklilik ve basma testi ile karakterize edilmiştir ve SEM-EDX analizlerine tabii tutulmuştur. Grafen oksit ilavesi arttıkça su emme ve gözeneklilik değerlerinde azalmalar gözlemlenmiştir. Sinterleme süresi ve sıcaklığın etkisiyle porozitede azalmalar meydana gelmiştir. 3 nokta eğme mukavemet testi için %3 GO-NP katkılı numunelerde 372 MPa olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, graphene nanoparticles were doped with high purity commercial alpha alumina at 1, 2 and 3% ratios.The samples shaped under 200 bar pressure were subjected to sintering at 1300 ˚C for 4 hours.The samples were characterized by water absorption, bulk density, porosity and compression testing and subjected to SEM-EDX analysis.As the addition of grapheneoxide nanoparticles increased, decreases in water absorption and porosity values were observed.The porosity decreased with the effect of sintering time and temperature.For the compression test, it was observed as 372 MPa in 3% GO-NP added samples.