Elektrik deşarjı yöntemi kullanılarak üretilen niti döner eğe sisteminin farklı sıcaklık ve farklı kök kanal yıkama sıvılarına bağlı döngüsel yorgunluk direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of cyclic fatigue resistance of niti rotary file system produced using electric discharging method DUE to different temperatures and different root canal irrigation solution
- Tez No: 713901
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızın amacı endodontik tedavi sırasında yıkama sıvısı olarak kullanılan NaOCl'nin ve distile suyun farklı sıcaklık (+4, +22, +37 ve +60 °C ) kullanılmasıyla, elektrik deşarj yöntemi ile üretilen Hyflex EDM enstrümanının döngüsel yorgunluk direncine olan etkisinin incelenmesidir. HyFlex EDM enstrümanının, dört farklı sıcaklık ve iki farklı yıkama sıvısında 5 mm yarıçap 60 derece kurvatür açısına sahip, 3 mm derinliğinde 1.5 mm genişliğinde paslanmaz çelik yapay kanalda kırılana kadar geçen süresi ölçüldü ve kırılana kadar olan tur sayıları hesaplandı. Döngüsel yorgunluk testi boyunca solüsyonların sıcaklıkları termometre yardımı ile sürekli kontrol edildi. Kırık parça uzunlukları dijital kumpas ile ölçülerek kırık yüzeylerinden SEM görüntüleri alındı. Tur sayıları sıcaklıktan bağımsız olarak Distile su > %1 NaOCl > %5 NaOCl olacak şekilde anlamlı bulundu. 60 °C grubunda diğer sıcaklık gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha az tur sayısına sahipti. Kırık parça uzunluğu istatistiksel olarak en fazla kontrol grubu olan kuru ortamda, en az ise sırasıyla %5 NaOCl 4 °C, 22 °C ve %1 NaOCl 22 °C grubunda görüldü. SEM ile yapılan kırık yüzeylerin analizi, kırılmaların döngüsel yorgunluk sonucu oluştuğunu doğruladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of NaOCl and distilled water, which are used as irrigation solutions during endodontic treatment, on the cyclic fatigue resistance of the Hyflex EDM instruments produced with electric discharge method at different temperatures (+4, +22, +37 and +60 °C). The duration for the HyFlex EDM instrument to separate in a 3 mm deep and 1.5 mm wide stainless steel artificial canal with a 5 mm radius and 60 degree curvature angle at four different temperatures and two different irrigation solution was measured and the number of rotations until fracture was calculated. During the cyclic fatigue test, the temperatures of the solutions were continuously controlled with the help of a thermometer. SEM images were taken from the fracture surfaces. The lengths of the fractured pieces also measured with a digital caliper. The number of rotations was found to be significant regardless of the temperature, as Distilled water > 1% NaOCl > 5% NaOCl. The 60 °C group had statistically significantly less number of rotations than the other temperature groups. The fracture length was statistically the highest in the dry environment, which was in the control group, and the least in the 5% NaOCl 4 °C, 22 °C and 1% NaOCl 22 °C group, respectively. Analysis of the fractured surfaces by SEM confirmed that the fractures were the result of cyclic fatigue.