Synthesis and characterization of tetra (carboxyphenyl) ethene derivatives as ligands for the preparation of metal organic framework materials
Metal organik çerçeve materyalleri için tetra (karboksifenil) eten türevlerinin ligand olarak sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 713905
- Danışmanlar: PROF. DR. M.J. GERALD LESLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Southem Connecticut State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İki aril asetilen türevlerinin (R-C6H4-CsC-C6H4-R;R= 3-CO2CH3 or 4-CO2CH3) sentezine Pd katalize Heck reaksiyonu kullanılarak ulaşılmıştır. İç Alkinlerin Pt katalizörlüğünde B2Pin2 ile reaksiyonlarında cic-bis(boryl)alken türevleri mükemmel olarak ürün vermiştir. Cis-bis(boryl)alken türevleri tetra(karboksifenil)alkenler için Suzuki çiflemesi reaksiyonları üzereinden başlangıç maddesi olarak araştırılmıştır. Reaksiyonlar farklı katalizör cis-[PdCl2(dppf), Pd(OAc)2), baz (KOH, KOAc), refluks solventi (DMSO, DMF), aril halide (I-C6H4-R, Br-C6H4-R; burada R= 3- or 4-CO2CH3), ve refluks zamanı (1-25 gün) olarak çalışılmıştır. Bütün reaksiyon durumları tris(karboksifenil)alken ürünü olarak sonuçlansada hiçbiri tetra(karboksifenil)alken ürünleri vermemiştir. Susuz reaksiyon durumları tris(karboksifenil)(BPin)alken ürünlerini seçerek vermiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of two internal aryl acetylene derivatives (R-C6H4-CsC-C6H4-R; R= 3-CO2CH3 or 4-CO2CH3) was accomplished using Pd catalyzed Heck reactions. Reaction of the internal alkynes with B2Pin2 in the presence of a Pt catalyst yielded the cis-bis(boryl)alkene derivatives in excellent yield. The cis-bis(boryl)alkene derivatives were investigated as precursors to tetra(carboxyphenyl) alkenes via double Suzuki coupling reactions. Reactions were studied that examined variation in catalyst (cis-[PdCl2(dppf), Pd(OAc)2), base (KOH, KOAc), refluxing solvent (DMSO, DMF), aryl halide (1-C6H4-R, Br-C6H4-R; where R= 3- or 4-CO2CH3), and duration of reflux (1-25 days). All reactions conditions resulted in the formation of tris(carboxyphenyl)alkene products, with none of the reactions leading to the desired tetra(carboxyphenyl)alkene products. Anhydrous reaction conditions resulted in the selective formation of tris(carboxyphenyl)(BPin)alkene products.