Muz tipi sıvı kristallerin faz geçişi parametrelerinin dielektrik spektroskopi yöntemi ile karakterizasyonu
Characterization of phase transition parameters of banana-type liquid crystals by dielectric spectroscopy method
- Tez No: 713906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET YILMAZ CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, yeni bifenil bazlı bent-core yani bükülmüş çekirdekli bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu bileşikler, 3'-{4-[4-((S)-3,7-dimethyloctyloxy)benzoyloxy] benzoyloxy}-4-{4-[4- (octyloxy) benzoyloxy]benzoyloxy} biphenyl (DOB) ve 3'-{4-[4-((S)-3,7-dimethyloctyloxy)benzoyloxy]benzoyloxy}-4-{4-[4- (decyloxy) benzoyloxy] benzoyloxy}biphenyl (DDB)' dir. Bu kullanılan yeni bükülmüş çekirdekli bileşiklerin mezomorfik özellikleri, polarizasyon mikroskobu ve diferansiyel tarama kalorimetresi kullanılarak incelenmiştir. B1mezofazı gösteren her iki mezogenin (DDB ve DOB) faz geçiş sıcaklıkları belirlendi, dielektrik parametreleri çalışıldı ve sırasıyla 135.04 oC - 62.81 oC ve 141.45 oC - 64.83 oC soğutma sıcaklık aralığında dielektrik spektroskopi tekniği ile hesaplamalar yapılmıştır. Sıcaklığa bağlı olarak dielektrik sabitinin gerçek ve sanal kısımlarının değişimi hesaplandı. İletkenlik mekanizmaları, seçilen sıcaklık bölgelerinde frekans üs değerleri, s yardımıyla elde edilmiştir. DDB ve DOB bileşiklerinin aktivasyon enerjileri farklı sıcaklık bölgelerinde hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The synthesis of novel biphenyl-based bent-core (BC) compounds 3'-{4-[4-((S)-3,7-dimethyloctyloxy)benzoyloxy]benzoyloxy}-4-{4-[4- (octyloxy)benzoyloxy]benzoyloxy} biphenyl (DOB) and 3'-{4-[4-((S)-3,7-dimethyloctyloxy)benzoyloxy]benzoyloxy}-4-{4-[4-(decyloxy)benzoyloxy]benzoyloxy} biphenyl (DDB) have been carried out. Mesomorphic properties of the novel BC compounds DDB and DOB were investigated using optical polarizing microscope and differential scanning calorimeter. The phase transition temperatures of both mesogens (DDB and DOB) exhibiting B1mesophase were determined, the dielectric parameters were studied, and calculations were made by dielectric spectroscopy technique on the cooling temperature range135.04–62.81 oC and 141.45–64.83 oC, respectively. By calculation of the temperature-dependent real and imaginary parts of the dielectric constant, the change of the dielectric properties in the both LCs mesophase interval gradually have been revealed. Conductivity mechanisms have obtained with the help of frequency exponent values, s in selected temperature regions. The activation energies of (Ea) DDB and DOB at different temperature regions have also been calculated.