Sıçanlarda acinetobacter baumannii pnömonisinin akciğer sürfaktan proteinleri SP-A, SP-B, SP-C VE SP-D üzerine etkisi
The effect of acinetobacter baumannii pneumonia on lung surfactant proteins SP-A, SP-B, SP-C, AND SP-D on rats
- Tez No: 713951
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SIRMATEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Acinetobacter baumannii başta pnömoni olmak üzere nozokomiyal enfeksiyonlara sebep olan fırsatçı bir patojendir ve yüksek mortaliteye sebep olur. Akciğer sürfaktan proteinleri (SP) akciğer fonksiyonları için elzemdir. Sürfaktan A, B, C ve D proteinlerinin seviyeleri enfeksiyon varlığında değişebilmektedir, ancak A. baumannii pnömonisinde nasıl etkilendikleri bilinmemektedir. Çalışmanın amacı sıçanlarda oluşturulan A. baumannii pnömonisinin sürfaktan proteinleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. 6-7 aylık 54 adet erkek Sprague-Dawley sıçan 2 ana gruba ayrıldı; Sham (SH) ve A. baumannii (AB). Her ana grup altında 3., 24. ve 48. saat grupları oluşturuldu. SH gruplarına 100 µl steril serum fizyolojik, AB gruplarına 100 µl 0.5 McFarland A. baumannii intratrakeal yolla inokule edildi. İnokülasyonun ardından 3., 24. ve 48. saatlerde akciğer dokuları alınarak bronkoalveolar lavaj sıvıları (BALS) toplandı. Akciğerlerde histopatolojik incelemeler gerçekleştirildi ve BALS'de SP-A, SP-B, SP-C, ve SP-D seviyeleri ELISA ile ölçüldü. SH ve AB grupları arasında polimorfonükleer lökosit infiltrasyonu, bronş çevresi lenfosit, hemoraji, konjesyon, bronkoalveolar proliferasyon ve makrofaj kümelenmesi değerlerinde istatistiksel anlamlı fark görüldü. AB grubundaki BALS konsantrasyonlarının SH grubuna göre karşılaştırmasında, SP-A seviyesi her saatte, SP-B seviyesi 24. saatte ve SP-D seviyesi 3. ve 24. saatlerde yüksek, SP-C seviyesi ise 3. ve 24. saatlerde daha düşük bulundu. SP-A ve SP-B arasında orta, pozitif, SP-A ve SP-D arasında güçlü, pozitif, SP-B ve SP-C arasında orta, negatif, SP-B ile SP-D arasında orta, pozitif yönlü korelasyon bulundu. Bu çalışmada ilk kez sıçanlardaki A. baumannii pnömonisinin sürfaktan proteini A, B ve D seviyesini arttırdığı, C seviyesini düşürdüğü görülmüş ve sürfaktan proteinleri arasındaki korelasyon gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is an opportunistic pathogen which causes nosocomial infections, mainly pneumonia, and it causes high mortality. Lung surfactant proteins (SP) are crucial for lung functions. The level of surfactant proteins A, B, C, and D changes in the presence of infection, however how they are affected in A. baumannii pneumonia is not known. The aim of the study is to investigate the effect of A. baumannii pneumonia on surfactant proteins. 54 6-7 months old Sprague-Dawley rates were divided into two main groups: Sham (SH) and A. baumannii (AB). 3rd, 24th and 48th hour groups were added in both main groups. Rats in SH were administered 100 µl sterile saline, whereas rats in AB received 100 µl 0.5 McFarland A. baumannii intratracheally. After the inoculation, lungs and bronchoalveolar lavage fluids (BALF) were collected on 3rd, 24th, and 48th hour. Lungs were examined histopathologically, and SP-A, SP-B, SP-C, and SP-D levels were measured in BALF with ELISA. Statistically significant differences were found between SH and AB groups in polymorphonuclear leukocyte infiltration, lymphocyte around bronchi, hemorrhage, congestion, bronchoalveolar proliferation, and macrophage accumulation. BALF concentrations; SP-A levels on every hour, SP-B on 24th, and SP-D on 3rd and 24th hours were higher, and SP-C on 24th hour was lower in AB group compared to SH group. A strong, positive correlation between SP-A and SP-D, and a moderate, negative correlation between SP-B and SP-C were found. This is the first study to demonstrate that the A. baumannii pneumonia on rats increases SP-A, SP-B, SP-D while decreasing SP-C levels, and there are correlations between surfactant proteins.