Çoğul dirençli Acinetobacter baumannii ile oluşturulan deneysel pnömoni modelinde tigesiklin ve kolistinin tedavi aktiviteleri ve yan etkileri
Therapeutic activities and side effects of tigecycline and colistin in the experimental model established with multi-resistant Acinetobacter baumannii
- Tez No: 248321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TANSEL BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde görülen hastane infeksiyonlarının önemli bir bölümünü ventilatörle ilişkili pnömoniler oluşturmaktadır. Özellikle çoğul dirençli A. baumannii kökenli ventilatörle ilişkili pnömonilerde, antibiyotiklerin yetersizliğine bağlı yüksek mortalite oranları görülmektedir.Bu amaçla hastanemizden izole edilen çoğul dirençli A. baumannii kökeniyle oluşturulmuş deneysel pnömoni modeli üzerinde, tigesiklin ve kolistinin tedavi aktiviteleri araştırılmıştır.Çalışmada; deney-kontrol, serum fizyolojik pnömonili-kontrol, çoğul dirençli A. baumannii pnömonili-tedavisiz, tigesiklin tedavili ve kolistin tedavili olmak üzere sekizer ratdan oluşan toplam beş grup oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda kontrol gruplarında bakteriyel üreme ve ölüm saptanmazken, bakteriyel pnömonili-tedavisiz gruptaki kan ve akciğer kültürlerinin tamamında çoğul dirençli A. baumannii üremesi saptanmış ve ratların tümü ölmüştür. Kolistin grubundaki akciğer kültürlerinin yalnızca üçünde üreme saptanırken (%37.5), kan kültürlerinde üreme saptanmamış ve yalnızca bir ölüm görülmüştür. Tigesiklin grubunda ise akciğer kültürlerinin ikisinde üreme saptanmış (%25), kan kültürlerinde üreme saptanmamış ve hiç ölüm görülmemiştir. Ayrıca her bir gram akciğer başına düşen, koloni sayılarının logaritma 10 cinsinden değerleri, bakteriyel pnömonili-tedavisiz, kolistin ve tigesiklin gruplarında sırasıyla; 7.25±0.27 cfu/gr-log10, 1.64±2.35 cfu/gr-log10, ve 0.68±1.25 cfu/gr-log10 olarak saptanmış ve sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).Sonuç olarak; çoğul dirençli A. baumannii pnömonilerine karşı kolistin ve tigesiklin tedavisinin oldukça etkili ve altta bir böbrek hasarı olmadığı müddetçe güvenilir olduğu saptanmıştır. Ancak zamanla bunlara karşı da direnç gelişebileceği her zaman akılda bulundurulmalı ve gereksiz kullanımlarından kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
A significant part of the hospital-origin infections that occur at intensive-care units are mostly the pneumonias related to ventilation. Especially in multi-resistant A. baumannii origined ventilation-related pneumonias, high mortality rates related to insufficiency of antibiotics are observed.For this purpose, the therapeutic activities of tigecycline and colistin are studied on multi-resistant A. baumannii origin pneumonia model that was experimentally developed and insulated from our hospital.At this study, five groups each containing eight rats are classified as experiment-control, serum pneumonia-control, multi-resistant A. baumannii pneumonia with no-threapy, tigecycline-treated, and colistin-treated. As a result of the study, although no bacterial proliferation and no mortality were observed at control groups, multi-resistant A. baumannii reproduction was found in blood and lung cultures taken from the entire group of bacterial pneumonia with no-threapy and all rats were dead. Within the colistin-treated group, while three of the lung cultures showed reproduction (37.5%), none was observed in blood cultures and only one mortality occured. In the tigecycline-treated group, only two contained proliferation in lung cultures while none in blood cultures and no mortality were observed. Moreover, logarithmic (10) measurements for colony number per each gram of lung were taken as 7.25±0.27 cfu/gr-log-10 for the group of bacterial pneumonia with no-threapy , 1.64±2.35 cfu/gr-log-10 for the colistin-treated group , and 0.68±1.25 cfu/gr-log-10 for the tigecycline-treated group. These results were found to be statistically relevant. (p0.05).In conclusion, the therapy of colistin and tigecycline against multi-resistant A. baumannii pneumonia is attained as substantially effective and quite reliable unless there is an underlying renal damage. However, there is always a possibility of developing resistance against these in time; so inessential usage should be avoided.