Kök kanal tedavisinde kanal boylarının tespitinde kullanılan farklı apeks bulucuların doğruluğunun periapikal radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of different apex locator used in detection of canal length in root canal treatment with periapical radiography and cone beam computed tomography
- Tez No: 713963
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AYDEMİR, PROF. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı kök kanal boyu ölçüm metotlarının kanal boyunu belirlemede doğruluğunun karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmada 30 adet çekilmiş mandibular birinci premolar dişleri kullanıldı. Örneklerin giriş kavitesi açıldıktan sonra koronal kısımları mine-sement sınırına kadar uzaklaştırıldı. Gerçek kanal uzunluklarının belirlenmesi amacıyla, x3 büyütmeli dental lup altında, #15 K tipinde kanal eğesi ucu majör apikal foramenden görününceye kadar yerleştirildi. Eğenin stoperinin koronal yüzeye temas ettiği nokta ile eğenin uç kısmı arasındaki fark kumpas ile ölçülerek gerçek kanal boyu tespit edildi. Dişler, ağız ortamını taklit etmesi amacıyla aljinat ölçü materyali içerisine gömüldü. Elektronik apeks bulucularda kanal boyu tespiti için üretici firma talimatına göre sinyal alınıncaya kadar kanal eğeleri kök kanalı boyunca ilerletildi ve eğenin boyu ölçüldü. Radyolojik yöntem ile kanal boyu tespiti yapılması için dişlerden periapikal radyografiler alındı. Görüntüler üzerinde, oran-orantı yöntemi kullanılarak kanal boyu ölçümleri kaydedildi. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile çalışma boyu ölçümlerinin yapılması için fantom çeneye dişler yerleştirildi. Hazırlanan model üzerinde tomografi çekimleri yapıldı ve elde edilen görüntüler üzerinde cihazın yazılım programındaki ölçüm ara yüzü kullanılarak çalışma boyu ölçümleri kaydedildi. Gerçek kanal uzunluğu ile elektronik ve radyografik yöntemlerle tespit edilen kanal boyu ölçümleri karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi için Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study is to compare the accuracy of different root canal length measurement methods in determining the canal length. Material and Metod : 30 extracted mandibular first premolar teeth were selected in this study. After access cavity preperation, the coronal parts of the teeth were removed from the enamel-cementum border. In order to determine the root canal lengths, under the x3 magnification dental loupe, the #K-file were used. The actual canal length was determined by measuring the difference between the point where the stopper of the file touches the coronal surface and the tip of the file with a caliper. Teeth were embedded in alginate to mimic the oral environment. While determining the length of the canal in electronic apex locaters, the canal files were advanced in the root canal until the signal recommended by the manufacturers was received. After the stopper was fixed to the coronal surface with flowable composite, the file was removed from the canal and the distance between the stopper and the tip of the file was measured with a caliper. Radiographs of the teeth were taken to determine the canal length with periapical film. Working length measurements were recorded on the images using the measurement interface of the software program of the device. Teeth were placed in the phantom jaw to measure the working length with cone-beam computed tomography (CBCT). Tomography images were taken on the prepared model and working length measurements were recorded on the obtained images using the measurement interface in the software program of the device. Actual canal length and working length measurements determined by electronic and radiographic methods were compared. Shapiro-Wilk test was used for statistical evaluation of the data. Results: Electronic apex finders and cone beam computed tomography were found to have higher accuracy than the periapical radiographic method in determining root canal length.