Kronik kalp yetersizliği tanılı hastalarda d vitamini eksikliği insidansı ile kalp yetersizliği evresi arasındaki ilişki
The relationship of vitamin d deficiency incidance and heart failure stage in chronic heart failure patients
  1. Tez No: 713964
  2. Yazar: GÖKHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği günümüz toplumunda gerek beslenme gerekse güneş ışığı temasındaki artış nedeniyle gün geçtikçe azalmaktadır. Ancak kardiyovaskuler hastalıklar ve kalp yetersizliği gibi özel hasta altgruplarında D Vitamini eksikliği halen mevcut bir etken ve mortalite üzerine kanıtlanmamış da olsa etkinliği bulunan bir faktördür. Çalışmamız evrelere göre ayrılmış kalp yetersizliği hastalarında D vitamini eksikliği insidansını tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'ne Ocak 2010 ile Temmuz 2010 tarihleri arasında kardioloji polikliniklere başvuran veya kardiyoloji kliniklerinde yatarak tedavi alan 106 hasta dahil edilmiştir. Hastalar NYHA evre I-IV arasında sınıflandırılmış olup klinik ve poliklinik kabulünde fizik muayene ekokardiyografi ve rutin kan tetkikleri incelenmiştir. Bulgular ve sonuç: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 65,67±10,4 olarak saptandı. Hastaların %95'inde en az bir risk faktörü mevcuttu. KY etiyolojisine bakıldığında, %81'inde sebep İskemik KY iken, %12'sinde kapak hastalığı, %7'sinde idiyopatik KMP olarak gözlendi. Hastaların % 88'inde Vitamin D düzeyinde düşüklük vardı, bunun %52'dünü Vitamin D azlığı olan hastalar, %36'sını ise Vitamin D eksikliği olan hastalar oluşturmaktaydı. Kalp yetersizliği sınıfı C ve D olan hastalar gruplanarak ANOVA ile D vitamini düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Sonuçta iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı.(p=0,004) sınıf C ve D kalp yetersizliği gruplarına dahil edilen hastalar incelendiğinde demografik, koroner risk faktörleri ve komorbiditeleri benzerdi (p>0,05). Çalışmaya alınmama kriterleri; son dönem renal yetmezlik varlığı, kronik diyaliz hastaları, son evre kanser hastaları ve primer endokrin hastalıkları olan hastalar olarak tespit edilmiştir. Pearson korelasyon analizi ile elde edilen sonuçlarda kalp yetersizliği evresi ile D Vitamini düzeyi arasında istatistiksel anlamda pozitif korelasyon gözlendi (p=0,006, r = 0,267). Yine D vitamini ve parathormon düzeyinin, pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmesi de negatif ve anlamlı istatistiksel ilişki tanımlandı (p=0,000 , r=0,417). Korelasyon analizi kalp yetersizliği sınıfı arttıkça, D vitamini eksikliği düzeyinin de arttığını buna da artmış parathormon düzeyinin eşlik ettiğini gösterdi. Tartışma : Çalışma sonucunda evre C ve D kalp yetersizliği olan hastalarda D vitamini eksikliği prevalansının yüksek olduğu gözlendi. Bunun nedenleri arasında kentsel yaşam düzeninin yaygınlaşması ve gün ışığından yeterince yoğun yararlanamama,kalp yetersizliği nedeniyle konjesyone olmuş barsaklardan emilim bozukluğu ve renal perfüzyonda azalmaya bağlı aktif vitamin D sentezinde azalma sayılabilir. Bu bulgular sonucunda D vitamininin ventrikül kontraktilitesi üzerine olan katkısı düşünüldüğünde eksiklik bulunan kalp yetersizliği hastalarının tespiti ve replasman tedavisinin etkinliği yapılacak daha geniş kapsamlı çalışmalarla tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The incidance of vitamin d deficiency is decreasing due to populations increasing sun light exposure and dietery supply. But is an ongoing medical problem in special patient populations as heart failure and cardiovasculary diseases as its mortality effect is not proven by randomized controlled trials. The aim of this study is to reveal vitamin d deficiency incidance in heart failure patients in our patient population. Materials and method: 106 chronic heart failure patients are recruited to this study who admitted to Türkiye Yüksek İhtisas Hospital between january 2010 and july 2010. Patients were classified into two major groups according to functional status and heart failure stages , stage C and stage D, according to contemporary ACC/AHA heart failure guidelines. At the time of hospital admittance physical examinations, ECG,routine blood tests,chest X-RAY and echocardiography was performed. Unstable or decompansated patients were hospitalized and medical and invasive theraphy strategies were planned during hospital stay. Results: In study population the average age was 65±10,4 years and %67 of the patients were male and the %95 had at least one cardiovasculary risk factor. There were no significant differences between the groups by demographics, coronary risk factors and comorbidities (p>0,05).As the heart failure aetiology was examined % 81 of the patients had ischeamic origin of heart failure, %12 had valvaulary heart disease and the remainder % 7 had idiopathic cardiomyopathy diagnosis. Patients showing low serum vitamine d levels had an overall rate of %88 to the total study population, and %52 of this low level group had insufficiency and remaining % 36 had deficiency levels. Stage C and D heart failure patients were statistically analised using ANOVA and revealed a statistically significant relation between heart failure stages and vitamine D levels (p=0,004). Patients with end stage renal disease, dialysis patients, end stage cancer patients and the patients with primary endocrine diseases were excluded from the study population. Statistical analysis done by using pearson correlation showed a positive correlation between heart failure stage and vitamine d status. (p=0,006, r = 0,267). As the parathormone and the vitamine D levels are taken as the case, pearson analysis revealed negative correlation (p=0,000 , r=0,417). Correlation analysis also showed that incidance of low levels of vitamine d and parathormone levels has a direct relation with heart failure status and stage. Conclusion: The results of the study exposed that vitamine D levels tend to decrease as the heart failure stage progresses to stage C and D. Urbanisation and depleted exposure to sun light, malabsorbtion due to gastrointestinal conjestion can be seen as a cause. As the benefits of vitamine d in the cardiac contraction considered supplementation of the depleted levels in heart failure patients could be beneficial in heart failure patients. For much more powerful recommendation we are in need of large comprehensive studies.