Fiziksel tıp ve rehabilitasyon kliniği hastalarının pandemi sürecinde COVID-19 farkındalığı, temas durumları ve fiziksel aktivite durumlarının incelenmesi
Investigation of COVID-19 awareness, contact status and physical activity of patients in physical medicine and rehabilitation clinic in the pandemic process
- Tez No: 713972
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BANU KURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada daha önce fiziksel tıp ve rehabilitasyon kliniğinde yatarak tedavi almış hastaların Covid-19 farkındalıklarını, temas durumlarını ve fiziksel aktivite seviyelerini ve bunları etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel tipte olan bu çalışma için Ocak 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğimizde yatarak tedavi alan hastalar dahil etme ve dışlama kriterlerine göre tarandı. Kriterlere uyan 256 hasta Haziran-Eylül 2020 tarihleri arasında telefonla aranarak sosyodemografik özellikleri, pandemi sürecindeki fiziksel aktivite (FA) düzeyleri, günlük yaşam aktiviteleri (GYA), egzersiz algıları ile depresyon durumları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 256 hastanın %71,48'i kadın (n= 183), %28,52'si erkek (n= 73) ve yaş ortalamaları 61,3 ±15,11 yıl idi. Çalışmaya katılan hastalardan 3'nün kendisinin, 4 hastanın ise beraber yaşadığı yakınının Covid-19 geçirmiş olduğu gözlemlendi. Hastaların %27,73'ü düşük, %52,73'ü orta, %19,53'ünün yüksek FA düzeyine sahip olduğu tespit edildi. Yüksek FA grubun GYA değerleri anlamlı derecede yüksek tespit edildi (p=0,0001). FA'sı yüksek grubun egzersiz yarar algısının anlamlı derecede yüksek, egzersiz için engel algısının anlamlı derecede düşük olduğu görüldü (p=0,0001). Yüksek FA olanların depresyon durumları, düşük ve orta FA gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,0001). Sonuç: Sonuç olarak çalışmamız büyük çoğunluğunun sosyal izolasyon kurallarına uyduğu Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hastalarının Covid-19 pandemisinin erken döneminde; orta fiziksel aktivite seviyesine sahip olduğunu, fiziksel aktivitesi yüksek olanların günlük yaşam aktivitelerinde daha başarılı olduğunu ve egzersiz yarar algısı fazla olanların daha yüksek fiziksel aktivite seviyesine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate Covid-19 awareness, contact status and physical activity levels of patients who previously received inpatient treatment in a physical medicine and rehabilitation clinic. Methods: For this observational, descriptive, cross-sectional study, patients who received inpatient treatment in our Physical Medicine and Rehabilitation Clinic between January 2019 and January 2020 were screened according to the inclusion and exclusion criteria. Between June and September 2020, sociodemographic characteristics, physical activity (FA) levels during the pandemic, activities of daily living (ADL), exercise perceptions, and depression status were evaluated by calling 256 patients who met the criteria. Results: Of 256 patients included in the study, 71.48% were female (n= 183), 28.52% were male (n= 73), and their mean age was 61.3 ± 15.11 years. It was observed that 3 of the patients who participated in the study and relatives of 4 patients had Covid-19. It was determined that 27.73% of the patients had low FA levels, 52.73% had moderate FA levels, and 19.53% had high FA levels. ADL values of the high FA group were found to be significantly higher (p=0.0001). It was observed that the perception of exercise benefit was significantly higher in the group with high FA, and the perception of barriers for exercise was significantly lower (p=0.0001). Depression levels of those with high FA were statistically significantly lower than those of the low and moderate FA groups (p=0.0001). Conclusion: As a result, in the early period of the Covid-19 pandemic of Physical Medicine and Rehabilitation patients, the majority of whom comply with the social isolation rules; showed that those with a moderate level of physical activity, those with high physical activity are more successful in daily living activities, and those with a higher perception of exercise benefit have a higher level of physical activity.