Aterosklerotik kalb hastalığında sigaranın HDL-kolesterol ile ilişkisi
- Tez No: 71402
- Danışmanlar: DR. HİKMET YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Şişli Etfal Hastanesi dahiliye kliniklerinde yatan ve ayaktan tedavi gören 184 vakada Aterosklerotik Kalb Hastalığı risk faktörlerinden sigara içmenin, HDL-kolesterol seviyelerine etkisi araştırıldı. 184 vakanın 84'ü (% 45.65) kadın ve 100'ü (% 54.34) erkekti, kadın vakaların 20'si (% 21.27) ve erkek vakaların 74'ü (% 78.72) sigara içmekteydi ve bu sigara içenlerde ortalama HDL-kolesterol seviyeleri anlamlı derecede düşük bulundu (P 0.001). Bütün cins ve yaş grupları için sigara içme ve ortalama HDL-kolesterol seviyeleri arasında ters bir ilişki bulundu. Günlük içilmiş sigara sayısı ile ortalama HDL-kolesterol seviyeleri arasında anlamlı bir ters ilişki bulundu. Yüksek aktiviteli vakalarda ortalama HDL-kolesterol seviyeleri, düşük aktiviteli vakalardan anlamlıca yüksek bulundu. Bu çalışmanın sonucu olarak, Aterosklerotik Kalb Hastalığında sigara içmenin, HDL-kolesterol seviyelerini düşürerek önemli bir risk faktörü olduğu gözlenmiştir. Bu gözlemler, HDL-kolesterol, sigara içme ve aterosklerotik sürecin ortak ilişkisini açıklayabilen daha ileri çalışma ve deneylere ihtiyaç olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
- 78 - SUMMARY In this study, the effect of cigarette smoking, one of the major risk factors in Atherosclerosic Heart Disease was investigated on HDL-cholesterol levels in 184 cases who in patients and outpatients in the medical clinics of Şişli Et- fal Hospital. 84 (% 45.65) of the 184 cases were female and 100 (% 54.34) male, 20 (% 21.27) of the female cases and 74 (% 78.72) of the male cases were smokers and in this smokers, mean HDL-cholesterol levels were found significant low (P 0.001). For all age - sex groups, an inverse association bet ween cigarette smoking and mean HDL - cholesterol levels were found. A significant negative association between number of cigarette smoked per day and mean HDL - cholesterol levels -ere found in both females and males. In high activity cases were found high significantly mean HDL - cholesterol levels than low activity cases. High activity smokers did not differ from low activity non-smokers. As a conclusion of this study; it was observed that- 79 - cigarette smoking is a important risk factor in Atherosclero tic Heart Disease by decreasing HDL-choles terol levels. These observations suggests the need for further studies and experiments that might clarify the mutual relation ship of HDL-cholesterol, cigarette smoking and the athero sclerotic process.