2. İç Hastalıkları Kliniği'nde 200 gastrointestinal kanama vak'asında insidens çalışması
- Tez No: 71403
- Danışmanlar: DR. HİKMET YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
-66- ÖZET Şişli Etfal Hastanesi II. İç Hastalıkları Kliniğine 1980 yılı başından beri yatan 200 gastrointestinal kanama vak'ası istatistiki yönden tetkik edildi. Bu vak 'alarda E:K açanı 2. 77:1'dir. Erkekler de yaş ortalaması 49,8, kadınlarda 53,6'dır.40 yaşından evvel, gastrointestinal kanamalar kadınlarda erkeklerden daha az fakat her iki cinste de yüksek oranlardadır. 4ÇM5 yaşları arasında bu oran kadınlarda şiddetle artarken erkeklerde şiddetle düşmektedir. 45 yaşından sonra gastrointestinal kanamalar her iki cinste tekrar yükselme göstermektedir. Bu yükselme hiç bir zaman 45 yaşındaki yükselme kadar olmamaktadır. Bu fazda kadınlar erkeklere oranla daha fazladırlar. Toplam vak 'aların %47'si A grubu,%9,5'i B grubu,%43,5'i 0 grubu kan taşımak tadır. Erkeklerde %41,5 A grubu,%12,25 B grubu,% 46,25 0 grubu olup; 0 grubu olanlar başta gelmektedir. Kadınlarda ise %62,26 A grubu,%l,88 B grubu, %54.86 0 grubu olup;A grubu başta gelmektedir. 200 vak 'anın 198' i Rh+,2'si Rh-' dir. Toplam vak'aların 136'sında ülser anamnezi mevcuttur. 64 vak 'ada kanama ilk belirtidir. 86 vak 'a melena bulgusu ile, 114 vak 'a hematemez ve ardından gelişen melena bulgusu ile müracaat etmiştir. Vak'aların l63'ü ilk kanama, 26 'sı ikinci kanama, 4'ü üçüncü kanama, 4 'ü dördüncü kanama, 2'si beşinci kanama,1 'i de sekizinci kanamadır. Her yıl gastrointestinal kanama vak'aları artış göstermektedir. 198C'de %4,5, 1981 'de %6,6,1982'de %9,4,1983'de %11,2'dir. Vak'aların büyük bir çoğunluğu Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaşayanlarla doğu Anadolu 'lulardan ibarettir.
Özet (Çeviri)
-67- SUMMARY The 200 cases being admitted to the hospital because of their gastointes- tinal bleedings examinated statisticaly since 1980 in the second clinic of internal medicine in“Şişli Etfal”hospital. In these cases the ratio malesfemale is 2. 77.1. The mean age is 49.8 in males and 53.6 in females. Before age 40 years gastrointestinal bleedings are lower in the females than males, but they are higher proportion in both races. This proportion augment strongly in the females between 40-45 years and it diminishes srongly in the males. After age 45 gastointestinal bleeding increa ses again in both races. This augmentation is not never as in 45 years. In this period female are more than males. %47 of the total cases are group“A ”,%9. 5 group“B”,%43. 5 group“0”blood porters. In the males %41.5 are group“A”,%12.25 group“B”,%46.25 group“0”and those have group“0”blood head. In the females %62.26 group“A”,%1.88 group“B”,%34.86 group“0”and group“AH head. 198 of 200 cases are 'Rh+”and 2 of them are Rh-ı. In 136 of the total cases, there were the ulcer anamnesis. In 64 cases, bleeding is the first symptoms. 86 cases had been admitted with their melena, 114 cases with their hematemesis which were followed by melena. 163 of the cases are the first bleeding, 26 the second one, 4 the third one, 4 the forth, 2 the fifth and 1 eighth. The cases of gastrointestinal bleeding rises every years. They are in 1980 964.5, in 1981 %6.6, in 1982 %9.4,in 1983 %11.2. The most of the cases are.from the regions of Black-See and Eastern Anato lia.