Viral hepatitli hastalarda serumda gammaglutamyl transpeptidase seviyesinin prognostik açıdan incelenmesi
- Tez No: 71401
- Danışmanlar: DR. MÜNEVVER AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
- 52 - Ö Z E T - Kontrol amacı ile alınan 20 vakada ve 44 hepatitli olgu da hastalığın başlangıç ve iyileşme dönemlerinde serum GT seviyeleri ve serum bilirubinleri,SGOT,SGPT,ALP ve folikülas- yon testleri yapılmıştır. 1- Hastalığın başlangıcında serum GT seviyesi orta yükselişte olup, ortalama 38.86 U/L olarak bulunmuştur. Bu ortalama diğer normal olguların ortalama değerin den 25.46 U/L yüksektir, bu yükseliş istatistiksel olarak ileri derecede anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
- 53 - -SUMMARY - We have investigated the levels of serum GUT and serum bilirubins, SGOT,SGPT, ALP, and floculation tests in the initi ation and convalescence periods of viral hepatitis in 44 cases. We have also investigated the levels of serum GGT in control group of 20 cases.