Belirli bir mesafe süresince yapılan derin su koşularında kardiyovasküler yanıtların incelenmesi
Examination of cardiovascular responses in deep water running over a certain distance
  1. Tez No: 714078
  2. Yazar: DAMLA SELİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Su egzersizleri, serbest kas ve eklem aktivite etkisi gibi fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında uzun zamandır kullanılmaktadır. Su egzersizlerinde popüler olan egzersiz türü derin su koşularıdır. Derin su koşuları, interval antrenman, kardiyovasküler fitness gelişimi, fonksiyonel sağlık, yaşam kalitesi ve vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı bir antrenman metodudur. Bu çalışmanın amacı, belirli bir mesafe süresince yapılan derin su koşularında kardiyovasküler yanıtların incelenmesidir. Çalışmaya, 18 yaşından büyük, sağlıklı, sedanter olmayan ve sigara kullanmayan gönüllü 35 erkek üniversite öğrencisi katılmıştır. Gönüllülere, ''Aydınlatılmış Gönüllü Onam Formu'' imzalatılmış ve demografik bilgileri alınmıştır. 12 saatlik açlığı takiben vücut kompozisyon ölçümleri alınmış, maksimal oksijen tüketim (VO2max) kapasitesini belirlemek amacı ile koşu bandında Bruce protokolü uygulatılmıştır. Ardından 400 m atletizm pistinde 12 dakika Cooper koşu testi ve 12 dakika derin su koşusu (DSK) testi uygulatılmıştır. Cooper koşu testi ve DSK testinde farklı dakikalardaki kalp atım hızı (KAH) değerlerinde özellikle 3-9 ve 12. dakikalardaki KAH'nın, DSK'da Cooper koşu testine göre daha düşük yanıtlar olduğu; farklı dakikalardaki toparlanma KAH değerlerinde DSK'da özellikle 1. ve 3. dakikalardaki toparlanma KAH değeri ortalaması Cooper koşu testine göre daha düşük olduğu bulunmuştur. KAH'nın farklı dakikalardaki laboratuvar (lab) KAHdin ile ilişkisi ve tanımlanabilirliği için Cooper koşu testinde, Cooper başlama ve Cooper 12 dakika KAH ile lab KAHdin arasında ilişki bulunurken; DSK testinde, DSK başlama KAH, 3-6-9. dakikalardaki KAH ile lab dinlenik KAH arasında ilişki bulunmuştur (p=0,001). Aynı zamanda, Cooper koşu testi ve DSK testleri sonrası toparlanma KAH ve KAHdin ilişkisine bakıldığında 1. dakika her iki ortamda da (Cooper ve DSK) KAHdin ile ilişkili bulunmuşken 3. ve 6. dakikalarda toparlanma KAH sadece DSK'da dinlenik KAH ile anlamlı ilişki göstermiştir. Toparlanma KAH değerleri ile Bruce VO2max değerleri arasında her iki testte de anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, DSK'nın, kardiyovasküler sistem verimliliği ve aerobik uygunluğu arttırdığı görülmüştür. DSK, karadakine eşdeğer şiddette suda yapılabilecek egzersiz uygulamalarına alt yapı oluşturmak, klinik ya da performans amaçlı sakatlık, yaralanma veya özel durumlardan dolayı ancak suda egzersiz yapabilecekleri ortamda gerekli gelişimleri sağlayabilmek, sahip olunan özellikleri koruyabilmek, kişiye özgü egzersiz programı oluşturabilmek amacıyla kara temelli aktivitelere alternatif olarak kullanılabilir. Uygun egzersiz programları yapılarak sporcularda VO2 korunabilir, sedanter kişilerde ise geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Water exercises are being used for a long time in the field of physical medicine and rehabilitation like free muscle and joint activity effect. Deep water running is the type of exercise that is popular in water exercises. Deep water running is a training method that helps interval training, cardiovascular fitness development, functional health, quality of life and body weight control. The aim of this study is to examine the cardiovascular responses in deep water runs over a certain distance. 35 healthy, non-sedentary and non-smoker male university students over the age of 18 participated in the study. Volunteers signed the“Informed Volunteer Consent Form”and their demographic information was obtained. Their body composition measurements were taken after 12 hours of fasting, while Bruce protocol was applied on the treadmill in order to determine the maximal oxygen consumption (VO2max) capacity. Then, 12 minutes of Cooper running test and 12 minutes of deep water running (DWR) test were applied on 400 m athletics track. In the Cooper running test and DWR test, the heart rate (HR) values at different minutes, especially the HR at the 3rd-9th and 12th minutes, had lower responses in the DWR compared to the Cooper running test; while in the recovery HR values at different minutes, the average recovery HR values in DWR, especially in the 1st and 3rd minutes, were found to be lower than the Cooper running test. For the correlation and definability of HR with laboratory (lab) HR at different minutes, in the Cooper running test, there was a correlation between Cooper onset and Cooper 12-minute HR and lab HR; while in DWR test, a correlation was found between DWR onset HR in 3rd-6th-9th minutes and HR at lab rest (p=0.001). At the same time, when the correlation between recovery HR after Cooper running test and DWR tests and the HR was examined, the 1st minute was found to be associated with HR in both environments (Cooper and DWR), while the recovery HR at the 3rd and 6th minutes showed a significant correlation with resting HR only in DWR. No significant correlation was found between recovery HR values and Bruce VO2max values in either test. As a result, it is seen that DWR increases cardiovascular system efficiency and aerobic convenience. DWR may be used as an alternative to land-based activities in order to create an infrastructure for exercises that can be done in water at an intensity equivalent to that on land, to provide the necessary development in an environment where one can only exercise in water due to clinical or performance-related disability, injury or special conditions, to maintain their characteristics, and to create a personalized exercise program. available. By making appropriate exercise programs, VO2 can be maintained in athletes and improved in sedentary people.