Farklı direnç egzersizlerinin kas hipertrofisi üzerine etkileri
Effects of different resistance exercises on muscle hypertrophy
- Tez No: 714079
 - Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı direnç antrenmanlarının kas hipertrofisi üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmaya katılan deneklere antrenman öncesi ve 6 haftalık uygulamalı egzersiz programı sonrası kilo ölçümü, kol mezura ölçümleri ve ultrason ölçümleri yapılmıştır. Kas Hipertrofisini ve Kas Sertliğini (Elastografi) görüntülemek için Ultrason kullanılmıştır. Elde edilen veriler ön test ve son test olarak ayrı ayrı kodlanmıştır. Denekler 3 farklı egzersiz türü için (4x12, 8x6, Miha-EMS) 3 ayrı gruba rastgele dağıtılmıştır. Sonrasında deneklerin kilo ölçümü, kol ölçümleri, kas ölçümleri ve ultrason ölçümlerine ilişkin ön test ve son test sonuçları dahil oldukları antrenman türüne göre karşılaştırılmıştır. Bunun için Paired Sample t-Test (Bağımlı Örneklem t-Testi) uygulanmıştır. Daha sonra kilo ölçümü, kol ölçümleri, kas ölçümleri ve ultrason ölçümlerine ilişkin ön test ve son test arasındaki değişimin farkları alınmış ve bu farklılıkların antrenman türüne göre anlamlı fark gösterip göstermediğine bakılmıştır. Bu amaçla üç gruptan oluşan antrenman türüne göre anlamlı farklılık aramak için Tek Yönlü Anova testi ve post hoc testi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Sonuç olarak 3 antrenman tekniğinin 6 haftalık antrenmanlar sonunda kas hipertrofisini, kas sertliğini ve 1TM gücü arttırdığını ancak antrenman grupları arasında bu parametreler için anlamlı bir fark olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the effects of different resistance training on muscle hypertrophy. Weigh, arm tape masure and ultrasound measurements of the subjects of the study have been taken prior to and after the six-week hands-on exercise programme. Ultrasound has been used to monitör Muscle Hypertrophy and Muscle Firmness (Elastography). The data obtained has been coded as pre-test and post-test respectively. Subjects have been distributed to three groups for three different exercise types (4X12, 8x6, Miha-EMS). Afterwards, pre and post test results related to weigh, arm, muscle and ultrasound measurements of the subjects have been compared according to the type of training they involved in. This has been carried out by using Paired Sample t-Test (dependent sample t- Test). Later on, the differences between pre and post tests related to weigh, arm, mscle and ultrasound measurements have been taken and it has been analyzed if these changes constitute meaningful difference according to the training type. For this purpose, One-way Anova test and post hoc Tukey tests have been used in order to seek meaningful difference according to training type of three groups. As a result, it can be said that three training methods have increased muscle hypertrophy, muscle firmness and 1 Repeat Maximal (RM) strength at the end of 6-week training; however, no meaningful difference between training groups for these parameters has been observed