Transient energetic metabolic response of anaerobic saccharomyces cerevisiae culture to benzoic acid
Anaerobik saccharomyces cerevisiae kültürünün benzoik asite geçici enerjik metabolik tepkisi
- Tez No: 714095
- Danışmanlar: PROF. DR. SEF HEIJNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universiteit Delft (Delft University of Technology)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu rapor, Saccharomyces cerevisiae CEN-PK 113-7D'nin anaerobik glikozla sınırlı kemostat kültürünün hücre içi ve hücre dışı metabolit seviyelerinin glikoz ve benzoik asit darbelerine ve benzoik asit ve pH adım değişikliği deneylerine dinamik tepkilerini sunar. Benzoik asit glikolitik yolu doğrudan bozmasa da ATP ile negatif korelasyonu sonucu hem hücre içi hem de hücre dışı seviyelerde yanıtı tetikler. ATP'nin glikolitik hız üzerindeki allosterik kontrolü, adenin nükleotidlerindeki dinamik yanıtla doğrulandı. Glikoz darbesinde, ATP'de ~%50'lik bir azalma ile ATP Paradoksu olarak adlandırılan gözlemlendi. Anaerobik ve aerobik maya kültürlerinin kararlı durum hücre içi ve hücre dışı metabolit seviyelerinin doğrudan karşılaştırılması, düşük ATP seviyesinde metabolizmanın yüksek glikolitik hızını doğruladı. Allosterik kontrole ek olarak ATP, yolun substratı olarak glikolizi de düzenler. Glikoz nabzında, G6P, F6P ve FBP'deki artış, ATP'nin minimum olduğu 40 saniyeye kadar sınırlı kaldı. NAD+/NADH oranındaki tahmini 4 kat azalma, fosfofrukto kinazın (PFK) kütle etki oranındaki azalma ile tam olarak eşleşti. Bu nedenle NAD+/NADH oranı, F6P'de gözlemlenen birikim için ek bir açıklama işlevi görür. Aerobik ve anaerobik maya kültürünün benzoik aside enerjik tepkileri, PEP ve 2PG+3PG seviyelerinde farklılıklar gösterir. Literatür verilerine göre anaerobik durumda PEP ve 2PG+3PG 0,8 mM benzoik asit ile kararlı durumda 2 kat artarken, aerobik durumda 1,5 kat düşmektedir. Anaerobik kararlı durumda, glikoliz ve sitrik asit döngüsünün ara maddeleri, aerobik kararlı duruma kıyasla fazla bulundu. Özellikle süksinattaki 120 kat fark, anaerobik maya kültüründe sitrik asit döngüsünün bir döngü gibi çalışmadığını bir kez daha göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This report presents the dynamic responses of intra- and extracellular metabolite levels of an anaerobic glucose-limited chemostat culture of Saccharomyces cerevisiae CEN-PK 113-7D to glucose and benzoic acid pulses, and benzoic acid and pH step-change experiments. Even though benzoic acid does not perturb the glycolytic pathway directly, it triggers the response in both intra- and extracellular levels as a result of its negative correlation with ATP. The allosteric control of ATP on glycolytic rate was confirmed by the dynamic response in adenine nucleotides. In glucose pulse, the so-called ATP Paradox was observed with a ~50%-decrease in ATP. The direct comparison of steady-state intra- and extracellular metabolite levels of anaerobic and aerobic yeast cultures verified the high glycolytic rate of the metabolism at low ATP level. In addition to the allosteric control, ATP regulates the glycolysis also as the substrate of the pathway. In glucose pulse, the increase in G6P, F6P and FBP remained limited until 40 sec where ATP had a minimum. The estimated 4-fold decrease in NAD+/NADH ratio exactly matched with the decrease in mass action ratio of phosphofructo kinase (PFK). Therefore the NAD+/NADH ratio serves as an additional explanation for the observed accumulation in F6P. The energetic responses of aerobic and anaerobic yeast culture to benzoic acid show differences in level of PEP and 2PG+3PG. In anaerobic case PEP and 2PG+3PG increased by 2-fold in the steady state with 0.8 mM benzoic acid, whereas it drops in aerobic by 1.5-fold based on the data on the literature. In anaerobic steady state, the intermediates of glycolysis and citric acid cycle were found in excess compared to aerobic steady state. Especially the 120-fold difference in succinate showed once again that the citric acid cycle does not function as a cycle in anaerobic yeast culture.