Моделирование и расчет оптимальных параметров сетей водоснабжения
Su dağıtım sistemlerin optimal parametrelin hesaplanması
- Tez No: 714098
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞKHANUKOV M. KH.
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
- Yıl: 1992
- Dil: Rusça
- Üniversite: Southern Federal University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Doktora tezinde su dağıtım şebekeleri ile ilgili (boru hatları, su rezervuarları ve kullanılan pompalar) yeni Matematik Modelleri geliştirilmiş, yeni çözüm yöntemleri önerilmiştir ve optimal hidrolik parametlerini (su şebekelerin inşaat maliyetini minimum düzeye indirmek) hesaplamak için problemler incelenmiştir. Çalışmalar neticesinde karmaşık programlar (bilgisayar yazılımları) geliştirilmiş ve mühendisler için su şebekelerin bilgisayar destekli tasarımı oluşturulmuştur. Neticede, geliştirilmiş iteraktif tasarım sisteminin kullanılması büyük bir zaman ve ekonomik kazanca yol açmıştır. Örneğin, 19984 yılında su şebekelerin inşaatında her bir kilometresinde 4000$'dan fazla finansal tasarruf sağlanmış olduğunu Rusya Federasyonu Su İşleri Bakanlığı tarafından onaylanmış oldu. Bu bilgisayar yazılım sistemleri Rusya Federasyonun su dağıtım sistemlerinin tasarımını yapan devlet şirketleri tarafından uygulanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In his doctoral thesis, new Mathematical Models related to water distribution networks (pipelines, water reservoirs and used pumps) were developed, new solution methods were proposed, and problems were examined to calculate optimal hydraulic parameters (minimizing the construction cost of water networks). As a result of the studies, complex programs (computer software) were developed and computer aided design of water networks was created for engineers. As a result, the use of the developed iterative design system has led to a great time and economic gain. For example, in 19984, it was confirmed by the Ministry of Water Affairs of the Russian Federation that financial savings of more than $4000 per kilometer were achieved in the construction of water networks. These computer software systems are implemented by state companies that design the water distribution systems of the Russian Federation.