Okul öncesi fen eğitimi alanındaki lisansüstü tez çalışmalarının sistematik literatür incelemesi
In the field of preschool science education graduate thesis studies systematic literature review
- Tez No: 714099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi fen eğitimi alanında yazılmış olan tezleri sistematik literatür çalışmasına göre incelemektir. Bu amaçla araştırmaya dahil edilen çalışmaların genel özellikleri, konu dağılımı, araştırma yöntemi, veri toplama yöntemi ve veri toplama analizi gibi konu başlıkları incelenmiştir. Araştırmada sistematik literatür inceleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile YÖK Tez veri tabanından elde edilen 8 doktora, 57 yüksek lisans tezi olmak üzere toplamda 65 tez araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin analizinde“Tez inceleme formu”kullanılmış, elde edilen veriler içerik analizi ile kategorileştirilerek nitel veriler istatistiki tekniklerle (frekans, yüzde) sayısallaştırılıp tablolara aktarılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, genel bilgiler bakımından en fazla: yıl olarak 2018 yılında, dil türünde Türkçe dilinde, yayım türü olarak yüksek lisans, cinsiyet olarak kadınlarda, üniversite bazında Gazi Üniversitesinde, enstitü olarak eğitim bilimleri enstitüsünde, ana bilim dalı bakımından ise ilköğretim anabilim dalı olarak çalışmaların yapıldığı belirlenmiştir. Konu dağılımı olarak en fazla Fen Bilimlerine yönelik algı ve tutum başlığında çalışıldığı gözlemlenmiştir. Çalışma gruplarına ilişkin olarak en fazla: okul öncesi öğretmenleri ile çalışıldığı, öğretmen adaylarından oluşan çalışma grubunun sınıf düzeyi incelendiğinde 2. ve 4. sınıf öğretmen adaylarıyla çalışıldığı, öğrencilerden oluşan çalışma grubunun yaş dağılımına bakıldığında 5-6 yaş aralığıyla çalışıldığı belirlenmiştir. Grupların yer aldığı okul türüne bakıldığında en fazla: devlet okulu, şehirlerdeki istatistiğine bakıldığında İstanbul ilinde, örneklem sayısına bakıldığında
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the theses written in the field of preschool science education according to a systematic literature study. For this purpose, the general characteristics of the studies included in the research, subject distribution, research method, data collection method, data collection analysis were examined. The systematic literature review method was used in the study. A total of 65 theses, 8 doctorate and 57 master's theses obtained from the YÖK Thesis database scanned with this method, were included in the research.“Thesis review form”was used in the analysis of the data, the data obtained by categorizing with content analysis, the qualitative data were digitized with statistical techniques (frequency, percentage) and transferred to tables. As a result of the examination, it was determined that the most studies were carried out in 2018 in Turkish language as a language, in the type of master's degree, in women as a gender, in Gazi University as university, in the Institute of Educational Sciences as a ınstitute, Department of Primary Education in term of department. It was observed that most studies have been done in the title of perception and attitude towards Science in terms of subject distribution. Regarding the study groups, most of the work was done with pre-school teachers, In the class level of the study group consisting of candidates teachers, it was studied with the 2nd and 4th grade teacher candidates, In the age distribution of the study group consisting of students, it was studied with the age range of 5-6, according to the school type in which the groups are located, most public school was seen, when we look at the statistics in the cities, it was seen İstanbul ıt was seen that range of