Impacts of development aid on migration flows: Case of the Democratic Republic of the Congo
Kalkınma yardımlarının göç üzerine etkileri: Demokratik Kongo Cumhuriyeti örneği
  1. Tez No: 714097
  2. Yazar: EVELYNE GASPER RWEBUGISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSELİN GÖZDE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uluslararası bağışçılar tarafından sağlanan kalkınma yardımı, her zaman alıcı/faydalanıcı ülkelerin kalkınmasını desteklemek ve geliştirmek ve ayrıca uluslararası göçü engellemek için önemli bir politika aracı olmuştur. Avrupa Birliği (AB), yardım alan ülkelerde barış, güvenlik ve ekonomik kalkınmayı sürdürmek için kalkınma yardımını kullanan en büyük bağışçı kuruluşlardan biridir. AB'nin kalkınma yardımı aynı zamanda AB'ye yönelik göç akışlarını da engellemeyi amaçlamaktadır. Avrupa'ya yönelen birçok göçmenin menşe ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC), AB'nin kalkınma yardımı alan ülkelerin başında gelmektedir. Bu tez, Avrupa Birliği'nin DKC'ye sağladığı kalkınma yardımının DKC'den AB üye ülkelerine olan göç akımlarını nasıl ve ne ölçüde etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Buna göre, AB'nin kalkınma yardımının, yoksulluğu ortadan kaldırarak ve sürdürülebilir büyüme ile ekonomiyi geliştirerek DRC'deki göçü engellemede önemli bir etkisinin olup olmadığı incelenecektir. Tez, kalkınma yardımlarının yaşam koşullarını ve ekonomik kalkınmayı iyileştirmesi anlamında hem olumsuz hem de olumlu etkiler yarattığını, ancak göçün azaltılmasında göreceli olarak küçük bir rol oynadığını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Development aid provided by the international donors has always been a significant policy tool to support and improve the development of recipient countries and also curb outward international migration. The European Union (EU) ranks as one of the largest donor organizations that has been utilizing the development aid to maintain peace, security, and economic development in the recipient countries. EU's development aid also aims to curb migration flows towards EU. The Democratic Republic of the Congo (DRC), as a country of origin for many migrants fleeing to Europe, is amongst the top countries that receive EU's development aid. This thesis aims to understand how and to what extend the development aid provided by the EU to the DRC affects the migration flows from the DRC to the EU member states. Accordingly, it seeks to examine the EU's development aid policy in terms of understanding whether or not the delivery of aid has a significant impact on curbing migration from the DRC by eradicating poverty and improving the economy with sustainable growth. It elucidates that development aid yields both negative and positive impacts in the sense that it does improve the living conditions and economic development on one hand, but it plays relatively a minor role in reducing migration.