Türk Ceza Kanunu kapsamında bilişim sistemine girme suçu
Crime of unauthorized access in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 714109
  2. Yazar: PELİN TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İşbu çalışmamızda günümüzde sayısı oldukça artan bilişim sistemlerinin kötüye kullanımı hakkında Türk Ceza Kanununun“Bilişim Suçları”bölümünde düzenlenen, 243. Maddenin konusunu oluşturan“bilişim sistemine girme suçu”incelenmiştir. İlk olarak bilişim ve bilişim sistemi hakkında terimler açıklanmış ve bilişim suçları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde genel olarak bilişim suçlarından bahsedilerek hem Türk hukuku hem uluslararası düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde genel olarak bilişim suçlarının soruşturma ve kovuşturma aşamaları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Türk Ceza Kanununun 243. Maddesini oluşturan“bilişim sistemine girme suçu”incelenmeye başlanmış, genel bilgiler verildikten sonra ilgili suçun detayları incelenmiştir. Yine bu bölümde çalışmamıza konu olan suçu oluşturan unsurlar belirtilmiş olup, akabinde bilişim sistemine girme suçunun hukuka aykırılık ve manevi unsurları incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise bilişim sistemine girme suçunun muhakemesi ve yaptırımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about one of the crimes of abusing information systems which is called“crime of unauthorized access to information system”and is regulated on the Turkish Penal Code, article 243. Firstly, expressions about informatics and informatic systems are explained and general information about cyber crimes is given. In the second part, both Turkish law and international regulations are emphasized by analizing cyber crimes in general. In the third part, the investigation and prosecution stages of these cyber crimes are explained. In the fourth chapter, the crime has been explained in detail and also the the crime of unauthorized access to information system was explained in detail after giving general information about it. Again in this section, the elements of the crime are included. In conclusion, the illegality and moral elements of the examined crime are explained and some evaluations are made. Finally, the issues of reasoning and sanction were examined.