Konaklama işletmelerinde kurumsal itibarın işgören performansına etkisinde motivasyonun aracılık rolü: Bişkek örneği
The mediating role of motivation in effect of the corporate reputation on the employees' performance in accommodation enterprises: The case of Bishkek
- Tez No: 714108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, turizm sektöründe önemli bir role sahip olan konaklama işletmelerinde kurumsal itibarın işgören performansına etkisinde motivasyonun aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu çalışma ile ileride yapılacak kurumsal itibar, performans ve motivasyon araştırmalarına katkı sağlaması beklenmektedir. Çalışmanın literatüründe; konuyla ilgili daha önce sunulmuş benzer çalışmalar yer almaktadır. Araştırmanın evrenini, Bişkek'te faaliyet gösteren içlerinde 4 ve 5 yıldızlı otellerin işgörenleri oluşturmaktadır. Araştırma verilerini çözümlemede sosyal bilimler için geliştirilmiş olan bir istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler; Kurumsal itibar ölçeği, Harris ve Fombrun'un (2001) Reputation Quotient (İtibar Katsayısı) ölçeği baz alınarak (Aydın, 2017: 121) tarafından geliştirilmiştir. İşgören performansı ölçeği, Borman ve Motowidlo (1995) tarafından geliştirilen, Ertan (2008) tarafından kullanılan ölçek, (Bayraktar, 2013: 63) çalışmasından alınarak araştırmada kullanılmıştır. Motivasyon ölçeği, Mottaz (1985) tarafından 1985 yılında geliştirilmiş Dündar vd. (2007) tarafından kullanılmış ve Bayraktar'ın (2013: 62) çalışmasından alınarak araştırmada kullanılmıştır. Üç ölçek için anket sorularına verilen cevaplar, 5'li Likert tipi (1: Kesinlikle Katılmıyorum; 2: Katılmıyorum; 3: Ne Katılıyorum Ne Katılmıyorum; 4: Katılıyorum; 5: Kesinlikle Katılıyorum) ölçek vasıtasıyla alınmıştır. Bulgular kısmında güvenirlikler için, Cronbach's Alpha testi, yapı geçerliklerini test etmek için ise hem açıklayıcı hem de doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Hipotezleri sınamak için ise, YEM analizleri yapılmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizi ile öncelikle ölçeğin KMO ve küresellik testi sonuçlarına bakılmıştır. Açımlayıcı faktör analizinden sonra AMOS paket programı yardımıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda; Kurumsal itibar algısının motivasyon üzerinde pozitif bir etkisi görülmüştür. Ayrıca, kurumsal itibar algısının işgören performansı üzerinde de pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Motivasyon algısının işgören performansı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu da araştırmanın bulguları arasında yer almaktadır. Son olarak,“Kurumsal itibarın işgören performansına etkisinde motivasyonun aracılık etkisi vardır”sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma ile ayrıntılı biçimde literatür ortaya konulmuştur. Ele alınan konu başlıkları çerçevesinde kurumsal itibar ve yönetiminin gerekliliği, performansın konaklama işletmeleri açısından önemi ve motivasoyunun işgörenler açısından değerli bir faktör olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Motivasyonun aracılık rolünün gerek işgörenlere tesiri gerekse işletmelere etkisi oldukça net sonuçlarla açıklanmıştır. Buna göre kurumsal itibarı yüksek işletmelerde işgörenlerin hizmet performansının üst düzeyde olacağı ve yüksek motivasyonun da işgören performansını artırarak rekabet avantajı elde edeceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mediating role of motivation in the effect of corporate reputation on employee performance in accommodation businesses that have an important role in the tourism sector. It is expected that this study will contribute to future corporate reputation, performance and motivation researches. In the literature of the study; The universe of the research consists of the employees of 4 and 5 star hotels operating in Bishkek. A statistical package program developed for social sciences was used to analyze the research data. The scales used in the study; Harris developed the corporate reputation scale and Fombrun (2001) based on the Reputation Quotient scale (Aydın, 2017: 121). Employee performance scale was developed by Borman and Motowidlo (1995) and used by Ertan (2008) was taken from the study (Bayraktar, 2013: 63) and used in the research. Motivation scale was develop by Mottaz (1985) in 1985, Dundar et al. (2007) and was taken from Bayraktar's (2013: 62) study and used in the research. The answers to the survey questions for the three scales were obtained using a 5-point Likert-type scale (1: Strongly Disagree; 2: Disagree; 3: Neither Agree, nor Disagree; 4: Agree; 5: Strongly Agree). In the findings section, Cronbach's Alpha test was used for reliability, and both explanatory and confirmatory factor analysis were used to test construct validity. SEM analyzes were performed to test the hypotheses. With the exploratory factor analysis, first of all, the KMO and sphericity test results of the scale were examined. After the exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis was performed with the help of the AMOS package program. Because of the analysis, it has been observed that the perception of corporate reputation has a positive effect on motivation. In addition, it has been determined that the perception of corporate reputation has a positive effect on employee performance. It is also among the findings of the research that the perception of motivation has a positive effect on employee performance. Finally, it was concluded,“motivation has a mediating effect on the effect of corporate reputation on employee performance”. The literature has been presented in detail with the study. Within the framework of the topics discussed, the necessity of corporate reputation and management, the importance of performance for accommodation businesses, and motivation are a valuable factor for employees. The effect of the mediating role of motivation on both employees and businesses has been explained with very clear results. Accordingly, it has been revealed that the service performance of the employees will be at a high level in the enterprises with high corporate reputation and that high motivation will increase the employee performance and gain competitive advantage.