FABRICATION AND CHARACTERIZATION OF THERMOELECTRIC NANOLAYER THIN FILMS MODIFIED BY MeV Si IONS
Si İYON BOMBARDIMANI KULLANILARAK MODİFİYE EDİLMİŞ TERMOELEKTRİK NANOKATMANLI İNCE FİLMLERİN ÜRETİMİ VE KARAKTERİZE EDİLMESİ
  1. Tez No: 714118
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜLDÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Alabama in Huntsuille
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Termoelektrik jeneratörler ısıyı elektriğe dönüştürür. Düşük ısı ve yüksek elektriksel iletkenlik termoelektriksel maddeler ve aletlerin karakteristikleridir. Termoelektriksel malzemeler ve araçların verimliliği 'figure of merit' adıyla bilinen boyutsuz birimle nitelendirilir; ZT =(TS^2 σ)/κ Formülde Seebeck katsayısı (S), Elektriksel iletkenlik (σ), Derece (T) olarak ve Kelvin cinsinde, ve κ ise termal iletkenliği sembolize etmektedir. 100 katmanlı SiO2/SiO2+Ge, 50 katmanlı Si/Si+Sb, ve 40 katmanlı Si/Si+Ge yapıdaki değişken katmanlı ince filmler iyon ışın asistanlı (IBAD) ve DC/RF kaplama yöntemi kullanılarak termoelektrik güç üretimi çalışmak için hazırlanmıştır. Raman Spektroskopi, Atomik Güçlü Mikroskop (yüzey morfoloji incelemesi için), ve fırınlama teknikleri bu çok katmanlı ince filmlere uygulanmıştır. SiO2/SiO2+Ge, Si/Si+Sb, ve Si/Si+Ge çok katmanlı ince filmleri için termoelektrik ve transfer özellikleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric generators convert heat to electricity. A low thermal and a high electrical conductivity are characteristics of thermoelectric materials and devices. The efficiency of thermoelectric materials and devices is quantified by the dimensionless figure of merit ZT =(TS^2 σ)/κ where S is the Seebeck coefficient, σ is the electrical conductivity, T is the absolute temperature in Kelvin, and 𝜅 is the thermal conductivity. Multilayer thin films with 100 alternating layers of SiO2/SiO2+Ge, 50 alternating layers of Si/Si+Sb, and 40 alternating layers of Si/Si+Ge superlattice thin films have been prepared using ion beam-assisted deposition (IBAD) and DC/RF sputtering in order to study the thermoelectric power generation. Raman Spectroscopy, Atomic Force Microscopy for surface morphology, and annealing techniques were applied. The thermoelectric and transport features have been characterized for SiO2/SiO2+Ge, Si/Sb+Si, Si/Ge+Si superlattice thin films