Fabrication and characterization of pedot: PSS-based composite films
Pedot: PSS tabanlı kompozit filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 902047
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YOLDAŞ SEKİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜRLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde enerji kullanımı, sürdürülebilirlik ve enerji kaynaklarının verimli kullanımı açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu durumda, enerjinin geri kazanımı ve atık ısıdan enerji elde etme çabaları giderek artmaktadır. Termoelektrik, enerjinin verimli kullanımı konusunda bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Termoelektrik sistemler, sıcaklık farkı kullanarak elektrik üretme veya tam tersi olarak potansiyel fark oluşturarak sıcaklık elde etme prensibine dayanır. Son yıllarda, polimer tabanlı termoelektrik malzemelerin kullanımı araştırma alanı haline gelmiştir. Politiyofen kökenli PEDOT:PSS(Poly(3,4-ethylenedioxythiophene)-poly (styrene sulfonate)) gibi polimerler, düşük maliyetleri, esneklikleri ve işlenebilirlikleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Ancak polimerlerden yeteri kadar güç eldesi sağlanamamaktadır. Bu durumda, bu polimerlerin performansını artırmak için çeşitli dopantlar kullanılmaktadır. Örneğin, DMSO(dimethyl sulfoxide), EG(etilen glikol), PEG(poli etilen glikol) gibi katkı malzemeleri PEDOT:PSS malzemesinin elektriksel iletkenliğini ve dolayısıyla termoelektrik verimliliğini artırabilir. Polimer çözeltilerindeki PEDOT:PSS konsantrasyonu, malzemenin elektriksel özelliklerini büyük ölçüde etkiler. Bu konsantrasyon arttıkça, malzemenin elektriksel iletkenliği de artar. Ayrıca, yarıiletken malzemelerin (örneğin, gümüş selenür gibi) eklenmesiyle malzemenin elektron ve boşluk dağılımı kontrol edilebilir, bu da termoelektrik performansı üzerinde etkili olabilir. Bu çalışmaların amacı, polimer çözeltilerine eklenen farklı malzemelerin elektriksel iletkenlik ve termoelektrik özellikleri üzerindeki etkilerini anlamak ve daha verimli termoelektrik modüllerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu şekilde, gelecekte enerji hasadı ve dönüşümünde daha etkin ve verimli sistemlerin kullanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy usage, sustainability, and efficient utilization of energy resources are of great importance today. Consequently, efforts to recover energy and obtain energy from waste heat are increasing. Thermoelectricity emerges as an option for efficient energy utilization. Thermoelectric systems operate on the principle of utilizing temperature differences to generate electricity or, conversely, creating temperature differentials by applying potential differences. In recent years, the use of polymer-based thermoelectric materials has become a research focus. Polymers such as polythiophene-based PEDOT:PSS(Poly(3,4-ethylenedioxythiophene)-poly (styrene sulfonate)) stand out due to their low cost, flexibility, and processability. However, polymers alone may not provide sufficient power generation. Hence, various dopants are used to enhance their performance. Dopants like DMSO(dimethyl sulfoksit), EG(ethylene glycol), PEG(polyethylene glycol) can improve the electrical conductivity of PEDOT:PSS, thus enhancing thermoelectric efficiency. The concentration of PEDOT:PSS in polymer solutions significantly influences the material's electrical properties, with higher concentrations leading to increased electrical conductivity. Additionally, the addition of semiconducting materials (such as silver selenide) allows for control of the electron and hole distribution, which can affect thermoelectric performance. The aim of these studies is to understand the effects of different materials added to polymer solutions on their electrical conductivity and thermoelectric properties, contributing to the development of more efficient thermoelectric modules. With future module studies, the best energy harvest will be achieved from the systems used with high-performance thermoelectric modules.