Ortaokul öğrencilerinin sosyoekonomik farklılıklarının fen bilimleri dersinde kullandıkları kaynak yönetme stratejileri ve öz-yeterlik algılarıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of secondary students' socioeconomic differences with the resource management strategies used in the science lesson and the perceptions of self-efficiency
  1. Tez No: 714125
  2. Yazar: NESLİHAN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLMAZ AYDIN BEYTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin sosyoekonomik farklılıklarının fen bilimleri dersinde kullandıkları öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerinden kaynak yönetme stratejileri ve öz-yeterlik algılarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Fen ve Teknoloji Dersi Öz-Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeği'nin alt boyutu olan“Kaynak Yönetme stratejileri ölçeği”ve“Fen ve Teknoloji Dersi Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kars il merkezinde bulunan ortaokullardan basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle sosyoekonomik düzey farklılıklarına göre düşük, orta ve yüksek seviyelerde olmak üzere; 6, 7 ve 8. Sınıflardan seçilen toplam 717 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda ortaokul öğrencilerinin fen dersinde Kaynak Yönetme Stratejilerinden en çok yardım arama stratejilerini, en az zaman yönetimi stratejilerini kullandıkları saptanmıştır. Öğrencilerin fen dersine yönelik öz-yeterlik algılarının alt boyutları incelendiğinde; yüksek düzeyde olduğu ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte ortaokul öğrencilerinin sosyoekonomik düzeyi arttıkça Kaynak Yönetme stratejileri kullanım sıklıklarının azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın değişkenlerinin sonuçları cinsiyete göre incelendiğinde anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between socioeconomic differences of secondary school students and self-regulated learning strategies used in science lessons, resource management strategies and self-efficacy perceptions. The research was conducted in the scanning model. In order to collect data in the research,“Resource Management Strategies Scale”and“Science and Technology Course Self-Efficacy Scale”, which are sub-dimensions of the Science and Technology Course Self-Regulated Learning Strategies Scale, were used. It consists of a total of 717 students selected from the 6th, 7th and 8th grades, at low, medium and high levels according to the level differences. As a result of the findings obtained in the study, it was determined that secondary school students used help seeking strategies most and time management strategies least among Resource Management Strategies in science lessons. When the sub-dimensions of students' self-efficacy perceptions towards science lesson are examined; proved to be at a high level. However, as the socioeconomic level of secondary school students increased, it was determined that the frequency of use of Resource Management strategies decreased. In addition, when the results of the research variables were analyzed according to gender, it was found that there was no significant difference.