Cilt lezyonlarında, Medical Laser'in değeri
- Tez No: 71415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
-46 - -ÖZET- Bu çalışmamızda; ülkemizde oldukça yeni ve yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olan LASER ile ilgili genel bilgiler verilmiş, Laser' in Tıp 'ta kullanım alanları ve tedavi endikasyonları belirtilmiş, dermatoloji' de kullanımı ve Medical Laser BV Heli- um-Heon Laseri uygulamasının çeşitli cilt lezyonları üzerindeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yaptığımız bu çalışmada, olgu sayısının nisbetten az oluşu, izleme sürecinin fazla uzun -olmayışı, bazı hastaların kont rollere düzenli gelmeyişleri nedeniyle, tam bir değerlendirme yapmak olası olmadı, ancak eldeki veriler ile bazı sonuçlara ulaştık. Materyalimize oluşturan 60 olgunun 4 seans'lık tedavinin bitiminde, 14' ünde iyileşme, 21' inde düzelme görülmüş 16' sında düzelme görülmemiş, 9 hastada tedaviyi yarım bırakmıştır. Bütün bu sonuçlar, zayıf He-Ne Laserinin etkisi daha çok iyileşme prosesinde rol oynayan bir takım regülasyon mekanizmalarının uyarılması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu günkü bakış açısıyla, bu interselüler bilgi alış verişinin uyarılması şeklinde yorumlanabilir. Oluşan reversibl değişiklikler müdahale edilebilir sınırlar içerisinde bulunduklarından, bunların düzelmesini hızlandırmak olasıdır.
Özet (Çeviri)
- 47 - -SUMMARY- In the present Study, general considerations on Laser are given and its fields of application in medicine and thera peutical indications are dealt with. Our aim was to investigate the therapeutical effecti veness off application of Medical Laser LV Helium- ITeon Laser in various Skin lesions. Dur cases meterial consisted of 60 patients. At the end of a 4 session- therapy, we observed recovery in 14 ca ses; improvement in 21 cases and no improvement was obtained in 16 cases, and 9 patients discontinued the treatment. In the light of these result, it was concluded that Soft He-He Laser acts on certain regulatory mechanisms invol ved in the process of recovery by stimulating. their action. Prom the present viewpoint, this fact can be inter-, pre tea as a Stimulation of intercellular exchange of infor mation. Since the reversible changes which occur lie within attainable limits, their improvement can be accelenated.