Kliniğimizde yatarak tedavi gören solunum sistemi hastalarında tüberküloz insidansı (Beş yıllık olguların dökümü)
  1. Tez No: 71416
  2. Yazar: REMZİYE MUSA
  3. Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
71 - ÖZET 1980-1985 yılları arasında, kliniğimize yatarak tedavi gören, akciğer ve üst solunum yolu enfeksiyonlu toplam 1648 hastanın 136'sında akciğer tüberkülozu sap tanmış olup, bu değer toplam olgunun % 8,2' sini oluşturmaktadır. Akciğer tüberkülozunun yaş, cinsiyet ve yıllara göre dağılımı tablolar halinde gösterilmiş olup, akciğer tüberkülozu insidansında, her geçen yıl, anlamlı bir artış saptanmıştır. 13 akciğer tuberkülozlu olgunun, klinik, laboratuvar, akciğer grafileri ve tedavileri tablolarla gösterilmiştir. Akciğer tüberkülozu olgularında, geçen seneler içinde görülen artış, hasta ailelerinin sosyo-ekonomik koşullarının, aşılama kampanyaları ve. uzun tedavi süresince kontrol altında tutulmalarının ve eğitim noksanlığının önemini bir kez daha vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
- 72 SUMMARY 1648 patients admitted to our clinic between 1980-1985, with upper and lower respiratory tract in fections are studied. 136 of these patients were diagnosed as having pulmonary tuberculosis with acco unted for 8,2% of the total number of cases. The distribution of pulmonary tuberculosis ac cording to the years, age and sex are shown graphi cally; and the rise in the incidence of the disease has been stressed. The clinical manifestations, labora tory results, roentgenograms and treatment protocols of 13 cases are presented. The significant increase of pulmonary tubercu losis in recent years, once more stresses the effect of unfavourable social and economic conditions, the importance of vaccination campaigns and a regular follow-up during the longterm therapy of the disease.